avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate nbologa

Activitate nbologa

am si eu o problema cu fostul meu angajator.in perioada 25 martie -6 mai am lucrat in cadrul unei companii.am avut contract de munca inregistrat la itm.problemele au aparut inca de la angajare.la interviu am stabilit salarul pe care il primesc pentru postul la care am aplicat,acel de facturist(operator introducere,validare date).dupa prima zi de munca am primit spre semnare contractul de munca.surpriza.in el era trecut un alt salar decat cel negociat,putin peste salarul minim,iar eu am studii superioare..in final am semnat(ca ce face romanul pe timp de criza,accepta si asa).mentionez ca luam in mana salarul oferit la interviu.dupa cateva zile,dupa ce m-am acomodat cu programul de facturare mi se spune ca de fapt eu trebuie sa fac cu totul altceva decat facturare.atunci am cerut o fisa a postului care pana in acel moment nu mi-a fost inmanata.am primit-o a doua zi(fisa postului a fost creata in asa fel incat sa acopere atributiile pe care trebuia sa le indeplinesc in postul pentru care de fapt nu aplicasem si nici nu am fost instruita).
in data de 27 aprilie mi-am dat demisia(preaviz 15 zile).in data de 5 mai patronul imi transmite prin superiorul meu ,ca din ziua urmatoare nu mai e nevoie de mine.juristul firmei m-a pus sa fac o noua cerere de demisie la zi cu acordul partilor incepand cu data de 6 mai.in data de 10 mai cand era ziua de lichidare a drepturilor salariale si am mers la firma sa imi iau banii,patronul nu era la firma si mi s-a comunicat ca nu imi pot ridica salarul deoarece patronul nu e acolo si a UITATsa faca calculul pentru mine.am insistat sa se faca plata salariului prin virament bancar,ceea ce nu s-a facut.abia in data de 26 mai,dupa mai multe telefoane si insistente am fost chemata sa imi ridic salariul cuvenit(lichidare aprilie).
luna aceasta nu am primit lichidarea pe luna mai.precizez ca in data de 10iunie cand a fost zi de plata eram internata cu baietelul meu in spital.m-am internet in seara de9 iunie la urgenta.m-am externat in data de 15 iunie .incepand din data de 16 iunie am insistat sa fiu primita pentru a-mi ridica drepturile salariale.am tot fost amanata pana ieri,18 iunie,cand mi s-a comunicat sa ma prezint in data de 10 iulie 2009 pentru a-mi ridica salarul,ceea ce nu e corect.azi 19 iunie am mers personal la firma pentru a-mi ridica si carnetul de munca si pentru a incerca sa comunic cu patronul firmei.a refuzat sa ma primeasca.am ramas neclintita acolo pana a iesit din birou si l-am rugat sa imi acorde un minut.mi-a zis ca mi-a transmis sa vin in 10 iulie dupa salar,ca daca nu am venit in data de 10 iunie dupa salar el nu mai are timp de mine,ca trebuie sa imi calculeze salarul.atunci eu i-am raspuns ca daca asa sta problema o sa ii fac reclamatie si in final daca era sa vin in data de 10 iunie salarul meu trebuia sa fie deja calculat si sa stie exact cat am de primit.a raspuns ca el hotaraste asta.
prin urmare ,pot face plangere la itm?ce sfaturi imi dati?
nu e vorba de bani pt ca e o suma mica.e vorba de faptul ca in acesta firme fiecare angajat cand e zi de salar sta la usa patronului sa isi cerseasca drepturile,pe care nu le prea respecta si nu se respecta ziua platii salariilor.mai sunt si alte nereguli in acea firma,dar nu o sa ma leg de ele.
vreau sa ii demonstrez ca nu e VOINTA lui aici si ca trebuiesc respectate niste legi.
Răspuns la discuția VA ROG SA MA AJUTATI
buna ziua.
si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare.am incheiat un contract de intermediere produse bancare.am depus la AF declaratia de inregistrare 070 pt cod CAEN 6612 si am solicitat retinerea la sursa a 16 % impozit plus cei 5.5% sanatate.mai trebuie sa ma inregistrez si la registrul comertului?cand am incheiat contractul de intermediere erau trecute ca si forma juridica PFI,PFA si SRL,iar eu am optat pt PFI la recomandarea persoanei care m-a introdus in sistem.acum aflu ca PFI nu exista si sunt foarte derutata.este bine ce am facut pana acum?ce mai trebuie sa fac?