avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate irinman

Activitate irinman

Discuție taxa de barou
Sunt reclamanta intr-un proces civil. Avocatul mi-a cerut o 'taxa de barou" de 1000 de lei la inceputul actiunii. Dupa prima infatisare, cand s-a amanat termenul cu 4 luni pentru ca paratul "nu isi gasise avocat", mi-a spus ca mai trebuie platita o taxa de barou. Ce inseamna aceasta taxa de barou si cand se plateste ea? la fiecare infatisare trebuie sa scot 1000 de lei? Mentionez ca nu vorbesc despre onorariul avocatului si nici despre alte taxe de timbru. Va multumesc. Irina
Buna ziua, iata care este cazul meu:anul trecut am devenit, prin retrocedare, proprietarul unui teren care este folosit de cativa ani de catre SC Hidroelectrica SA. Pe acest teren au fost construite cladiri. La finele anului trecut am incheiat cu aceasta societate un contract de inchiriere pentru anul 2008, evident, fiind retroactiv, in conditiile financiare impuse de ei. Contractul a incetat, insa societatea continua sa foloseasca terenul. Mai mult decat atat, au incalcat cu buna stiinta cel putin 4 dintre clauzele contractului redactat chiar de ei. Eu doresc sa vand acel teren, insa nimeni nu doreste sa il cumpere pana ce societatea nu il elibereaza. Am facut solicitare verbala de eliberare a terenului...fara succes, evident. In aceasta conditie am facut o notificare transmisa prin intermediul unui executor judecatoresc prin care subliniam nerespectarea clauzelor contractuale, abuzul in folosirea actuala a terenului, solicitam daune si eliberarea imediata a terenului, toate acestea cu oferirea ocaziei de intalnire pentru o discutie in vederea solutionarii amiabile a situatiei si chiar disponibilitatea inchirierii in continuare a terenului, la un pret corect, sau vanzarea terenului catre societate. Am primit confirmarea de primire a notificarii si m-am prezentat la intalnirea propusa de mine, la sediul societatii. Stupoare - nici seful serviciului juridic si nici sefa serviciului terenuri pareau a nu sti nimic, incercau sa minimizeze situatia chiar si dupa ce le-am explicat despre ce este vorba si le-am prezentat contractul si notificarea trimisa catre ei si pareau foarte iritati de deranjul pe care il produceam cu prezenta mea acolo. Evident ca nu am primit nici un raspuns coerent, refuzand sa discute concret pe situatie si refuzand sa semneze procesul verbal intocmit de mine pentru acea intalnire. Am notificat aceste aspecte in procesul verbal pe care l-am inregistrat la registratura societatii si l-am adresat serviciului juridic. Intrebare: Ce ar trebui sa fac acum?
Cred ca acest caz poate fi foarte "apetisant" sau cel putin incitant pentru un avocat ambitios....in conditiile in care cred ca voi avea nevoie de reprezentare de specialitate in instanta.
Va multumesc anticipat.