avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru88

Activitate alexandru88

Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
am inteles ca se poate face o declaratie pe propria raspundere ca a avut loc predarea de acte si masina cumparatorului.Daca gresesc imi pare rau.Am vorbit cu posesorul actual al masinii,si el imi tot zice ca e radiata.nu vrea sa o inmatriculeze.nu circula cu masina,dar tot imi este frica sa apara prim-proprietarul masinii la usa.Acum m-am oferit sa bag masina la impozit,apoi sa o scot tot prin chestia asta cu declaratia.vreau doar sa se rezolve problema in asa fel incat toata lumea sa fie fericita
Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
Buna ziua! am mai vorbit cu tipul caruia i-am vandut masina , si el mi-a spus ca masina este radiata in momentul in care proprietarul se scoate de la taxe,si tipul respectiv a spus ca nu il intereseaza faptul ca este radiata,deci ii aduc vreun prejudiciu proprietarului de drept?
Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
filipstelian a scris:

Ca sa radieze masina de la fisc trebuie act de la politie.Daca faceati toate actele cu proprietarul,inmatriculati masina pe numele dvs,lucru pe care nu la-ti facut,din motivele invocate mai sus. Faptul ca dvs. a-ti vindut masina altei persoane,este incorect. Ultimul cumparator trebuie sa perfecteze actele cu proprietarul de drept,care este primul vinzator si cel care se afla pe certificatul de inmatriculare. Situatia nu a-ti expuso corect,asa ca nu va pot oferi un raspuns pertinent.

Pe cartea de identitate si talon scrie instrainat catre,si in contractul V-C scrie ca imi preda actele masini(carte,talon,fisa inmatriculare).Tipul care a cumparat masina cunoaste toata problema dinainte sa cumpere masina,deci era in perfecta cunostinta de cauza inainte sa cumpere masina.Nu am vrut sa il insel,i-am dat nr proprietarului de drept si l-am sfatuit sa faca actele cu el.Dar se pare ca nu are nici cea mai mica intentie sa inmatriculeze masina.Stiu ca in termen de 30 de zile trebuia sa ma duc la fisc sa o declar,aici stiu ca am gresit,si ma gandeam poate e doar o penalizare,pe care o voi plati cu placere daca este vorba doar de atat.Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
nu vreau sa incerc cu judecata inca..vreau sa incerc chestia asta cu circa financiara,dar o pot face doar in baza contractului V-C?
Salut!

Acum ceva timp am cumparat o masina si am facut toate actele cu proprietarul.Toate buna si frumoase,am facut asigurare pe numele meu,si vroiam sa ma apuc sa o inmatriculez.De acolo totul a luat o intorsatura urata,masina a tot inceput sa aiba probleme,am bagat ceva bani in ea,dar la sfarsit am zis ca nu mai are sens sa o mai repar,si nu am mai continuat cu inmatricularea.Apoi cineva s-a oferit sa cumpere masina,am zis macar sa ma aleg cu ceva din asta.Tipul a luat masina dar nu a terminat inmatricularea.Au trecut cam 9-10 luni de cand am cumparat eu masina si cam 6 de cand a luat tipul masina.Eu acum am 2 contracte vanzare cumparare si restul de acte sunt la el.Acum imi este frica sa nu ma dea in judecata primul proprietar pentru ca nu am inmatriculat masina.El din cate am inteles a radiat masina de la circa fiscala din orasul sau.Am de ce sa imi fie frica?La primarie,la fisc la politie nimeni nu imi poate da un raspuns concret