avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate big_mama

Activitate big_mama

Răspuns la discuția In ce tara sa divortez?
Va multumesc pentru promptitudine.Ma simt mult mai bine ca m-ati ajutat sa elucidez problema.Acum nu-mi ramine decit sa gasesc un avocat in Romania .
Buna ziua,

am si eu o dilema.Am ajuns in situatia ca vreau sa divortez dar nu stiu in care tara.
Am dubla cetatenie romano-canadiana.M-am casatorit in Romania acum 12 ani. Aici in Canada e destul de costisitor un divort si laborios. Imi cer scuze dar am ajuns in situatia sa nu mai pot gindi ,sunt exterminata psihic de sotul meu . Am un copil cu el.Neintelegerile intre noi au inceput inca din Romania unde am locuit si cu soacra care mi-a facut viata un infern.Acum cind ma gindesc cum a abuzat de mine emotional si cum mi-a inscenat tot felul de mizerii ca sa scape de mine ma apuca groaza. S-a autoflagelat si a spus ca eu am batut-o si si-a scos certificat medico legal. M-a tratat tot timpul ca pe o infractoare,m-a acuzat de tot felul de mizerii,si tot timpul dadea vina pe mine si -mi reprosa.Soacra-mea nu ne-a ajutat niciodata cu absolut nimic ,nici la cresterea copilului.Dar in schimb umbla si ma birfea pe mine pe la vecini si rude.Pur si simplu eram incarcata de probleme si nu ma ajuta nimeni ,Trebuia sa le fac singura pe toate,nici sotul meu nu ma ajuta.Acum am ajuns ca o leguma,nu mai am incredere in mine,nici sa judec ,mi-au distrus viata.Sotul meu detine in Romania o casa proprietate personala in care locuieste mama lui acum care-l preseaza sa-i trimita nu stiu ce procura,sa aiba ea controlul absolut probabil.Inainte sa plec cu familia in strainatate mi-am lasat intr-o camera acolo in casa sotului meu lucrurile dobindite inainte de casatorie .Mi-e frica acum ca soacra-mea nu ma va lasa sa-mi iau lucrurile de acolo.Nu m-am intors in Romania de 7 ani.

Va rog dati-mi un sfat.Mi-e si frica sa dau divort .