avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate sorintm1977

Activitate sorintm1977

Răspuns la discuția bagaj pierdut alitalia
din experientza mea va pot spune ca alitalia sunt cei mai buni cand se ajunge la asa ceva ,tr sa aveti rabdare , si sa sunati zilnic sa vada ca sunteti disperata,eu am primit 1400 de dolari pe 2 bagaje pierdute intradevar a durat aprx 45 de zile.
Răspuns la discuția Modificari 10 septembrie 2009
=D>
si o rublica despre ''mediu '' ar fi necesara tot asa discuti despre vama ar fi de folos!
Răspuns la discuția Modificari 10 septembrie 2009
=D> este foarte interesant si bine venita aceasta adugare de subiecte ,daca ar fi posibil pe linga cele adaugate sa fie si rublica cu inrtebari ,raspunsuri ,consultati despre MEDIU,find un subiect tot mai mult discutat in viata de zi cu zi ,va multumesc si va felicit pt acest site.











Răspuns la discuția finantare
da exista multe ,de exemplu proiect de energie verede pentru o ferme de pasari .sau o groapa de gunoi ecologica .etc
Răspuns la discuția CE INTELEGETI PRIN INVENTAR?
sorintm1977 a scris:

surprins ca la aceasta ora primesc sfaturi ,la mine este ora 9;43 pm ma bucur ca am cu cine idlaoga pt un minut
in contractul de inchiriere nu sa trecut clauze deoarece era un contract temporar de inchiriere a 2 hale ce urma sa fie o colaborare cu respectiva societate .
el pur sisimplu a inceput productia fara nici un fel de contract ,doar cel de la electrica pt a avea energie electrica ,contractul de inchiriere este cel tiptzat de la ministerul finantelor publice unde este trecuta suprafata -2000mp si pretul 1200 euro-.iar acel contract expira in noembrie 2009 exprimnadusi intentia de a mai semna un nou contract si am instintat respectiva societate ca pana la 15 ianuarie sa fie spatile goale,sau un nou contract de inchirieresa fie semnat. in data de 16 ianuarie ne avand un alt contract semnat, am pus lacatele mele linga lacatele lui ,nu le- am spart pe ale lui si nu am intrat in spatiul pe care la avut inchiriat , eu am fost sunat mama mea ca curtea intreprinderi este plina de oameni cu caini rotwailer si au spart toate lacatele si au intrat in hale ,el era in incinta intreprinderi la aprox.22 ianuaria cu niste batausi si in lipsa mea a spart lacatele mele si probabil le-a deschis pe ale lui sau le-a spart deoarece la plecare a lasat deschise taoate halele ,atunci cand a intervenit politia si ia rugat sa iasa din incinta intrprinderi inainte ca sa inceapa un scandal si ia sugerat sa apeleze in instanta nu cu 'mascati 'iar spatiun cand nu l-am dat cu proces de predare primire deoarece nu puteam sa ne inctelegem la clauze , nu sa semnat nici o inventariere nici la venire nici la plecare doar hartia pe care o are el care a venit o saptamana in februarie sa-si din lucruri.
multumesc pentru interventie .
Răspuns la discuția CE INTELEGETI PRIN INVENTAR?
surprins ca la aceasta ora primesc sfaturi ,la mein este ora 9;43 ma bucur ca am cu cine idlaoga pt un minut
in contractul de inchiriere nu sa trecut clauze deoarece era un contract temporar de inchiriere a 2 hale ce urma sa fie o colaborare cu respectiva societate .
el pur sisimplu a inceput productia fara nici un fel de contract ,doar cel de la electrica pt a avea energie electrica ,contractul de inchiriere este cel tiptzat de la ministerul finantelor publice unde este trecuta suprafata -2000mp si pretul 1200 euro-.iar acel contract expira in noembrie 2009 si am instintat respectiva societate ca pana la 15 ianuarie sa fie spatile goale. in data de 16 ianuarie am pus lacatele mele linga lacatele lui ,nu le- am spart pe ale lui si nu am intrat in spatiul pe care la avut inchiriat ,el a venit in aprox.22 ianuaria cu niste batausi si in lipsa mea a spart lacatele mele si probabil le-a deschis pe ale lui ,lasand deschise taoate halele atunci cand a intervenit politia si ia rugat sa iasa din incinta intrprinderi inainte ca sa inceapa un scandal si ia sugerat sa apeleze in nstanta nu cu 'mascati 'iar spatiun ne find dat cu proces de predare primire si nu sa semnat nici o inventariere nici la venire nici la plecare doar hartia pe care o are el care a venit o saptamana in februarie sa-si din lucruri.
multumesc pentru interventie
Cu tot respectul pentru acest site,si membrilor sai!am sa incep cu o nedumerire iar pe parcurs am sa detaliez ...experienta meau cu sistemul juritic...
sunt un baia ce am fugit chiar inainte de revolutie din tara,iubesc tara mea de aceea in incercarea mea de a ma intoarce am intampinat pe langa prieteni ....si 'posibili colaboratori'.....care sau straduit de a ma face sa-mi intorc spatele locului unde m-am nascut si am crescut si anume 'romania' sunt stabilit de 20 in sua, miami,si doresc sa ma intorc definitiv in tara.
sa nu lungesc introducerea doar pe parcurs daca mi se cere as dori sa incep cu nedumerirea mea.
am avut in romania un chirias in unspatiul industrial,care din un contract de 2ani a platit aprox 11 luni real si inca 5 dispoziti de plata pe care le-am semnat pentru promisiunile pe care mi le facea ca voi beneficia de investitile facute de el... la expirarea contractului indiferent de datoria pe care o avea la mine i-am cerut sa elibereze spatiul pe care il ocupa cu utilajele pe care le detinea,a venit timp de 5 zile cu lucratori sa-si scoata ceea ce apartinea lui
cu promisiunea ca va curata si va repara asa incat la plecare spatiul sa fie precum la primit 'fara proces de predare primire...'a devenit 'locatar inainte sa-mi dau seama:iar acum dupa 2 luni cere sa faca ---I N V E N T A R I E R E----,cu toate ca ia fost trimisa o scricoare inregistrata ca in cazul in care nu va lasa spatile pe care lea folosit goale precum le -a gasit vom proceda spre distrugerea lor,pt a putea folosi acele spati mai departe, bine intekles ca nu am distrus bunurile omului le avem in starea in carea lea lasat doar ca le-am depozitat in o magazie anexa pt ca el dupa achitarea datoriilor finisarea perpratilor si eliberarea spatilor ,suntem de acord sa le ridice .problema care nu o inteleg este-- I N V E N T A R I E R E A--cand se face o inventariere la intrare in o afacere sau a unui spatiu sau la iesirea din spatiu,spatiu la care noi nu am avut acces avand lacatele lui si noi le-am pus pe ale noastre linga ale lui fara sa le spargem cu speranta ca va veni civilizat sa ne roage sa deschidem lacatele pentru asi lua utilajele la achitarea datoriillor,insa el a venit cu 20 de 'mascati 'cu caini de atac,,, a spatr toate lacatele de pe hale,bineinteles am chemat politia ia scos afara nu stiu ce si-a luat din spatile lui ,l-am rugat sa ne semneze ce a luat in cele 5 zile cand a inceput ridicare lucrurilor ,sa semneze ce a ridicat in dimineata cu cei 20 de 'mascati 'in plus a venit dupa 1 luna si rugandune i-am dat ceva masinarie de care avea neaparat nevoie ...... nu semneaza nimic nu vine sa curete nu vine sa repare si vrea inventarierea pe care o cere prin instanta ...nu stiu ce sa fac ,i-am zis ca le trimit la adresa societati tot ce a lasat pe propietatea noastra ,doar sa vina sa curete halele si imprejurimile ,murdarie si daune din propia vina.eu acum trebuie sa-mi schimb planul de intoarcere in tara ca tr sa fiu in tirbunal am probleme cu serviciul aici in america cu ratele cu cheltuielie ,am famile sotie doua fetize ,pur si simplu nu stiu ce sa ma mai fac ,.cand si in ce conditi se face inventarierea a ceea ce si-a lasat la noi dupa ce a luat ce si-a luat ,bine inteles ca a notat tot ce si-a luat in cele 5 zile dar hartia e la el ,nu stim ce a adus cand a venit nu stim ce a luat cand a luat in aceea saptamana si tot ce a rama sunt inchise in siguranta ,de ce cere inventarie si nu sa -si ia lucrurile
ma scuzati ca am lungit subiectul
dar am vrut sa dau detalile cat mai complecte .si vreau sa va mai spun ca un site de acest ge nu exista pe tot pamantul american,deoarece ori ce consultanta juritica costa 75dolari pe ora ...aici aratati ca sunteti cu un caracter superior americanilor prin frumosul gest de a ajuta pe cineva pe care nici nu cunosti ,
sa va dea dumnezeu fericire la toti cei care credeti ca meritati !!!


Răspuns la discuția Sunt trista...
sorin ,din SUA,tu ai o singura problema ......atitutinea ta fata de ceea ce faci ,ambitioneazate nu te da batuta ,am un prietan care nu are picioare ,este mult mai icrezator in viitor decat tine,nu o lua ca si o jignire
,ci ca un indemn,n''nu lasa puterea sa-ti devina slabiciune si nu lasa slabiciunea sa te domine.am plecat de mic din ro.am platit pas cu pas biletul calatoriei mele ,nu tin minete doar ce a fost frumos in viata mea ,refuz sa ma gandesc la ceea cea fost rau ,in prezent mai intimpin greutati ,dar este vorba de calatrie dnu de destinatie ......destinatia o stim cu totii,bucurate de ce ai si nu te da batuta,intradevar romania este un amazon al omeniri.e ste adevarat vorba americanilor cand spu ''roata care schrtzie primeste ulei ''
sa aud de bine de tine !
sorintm1977
Răspuns la discuția o intrebare
nu ai inteles ce vrea?:P
nu stiu dk este legal sau nu dar majoritatea de la directile sanitar veterinare au si o afacere in domeniu,se pare ca ar fi o portitza,va sfatuiesc sa o cutati .;)