avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate alex9ys

Activitate alex9ys

Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Inca nu am fost la salarizare. Dar dupa cum scrie in hartia primita, este foarte posibil sa nu mai fiu pe lista cuprinzand personalul clerical cu indemnizatie de la Stat. De altfel, si personalului neclerical, la noi in Eparhie, se ia anual pe o luna indemnizatia si se da altora, dupa explicatiile dumnealor, si tot asa, cu porunca de a se face salarizarea din fonduri proprii. E un mic haos, la urma-urmei.
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Va multumesc frumos pentru mesaj. Dar as vrea sa-mi spuneti, in ce conditii imi poate fi retrasa indemnizatia de la Stat? Ce lege sau hotarare poate sta la baza unei astfel de decizii? Cu alte cuvinte, aceasta indemnizatie imi poate fi retrasa discretionar, direct, de catre mai-marii mei sau imi poate fi retrasa doar in baza unei legi a Statului roman? Imi poate fi retrasa in cazul unei abateri administrative a mea (nereguli financiare, proasta gestiune, etc) sau disciplinar (neascultare canonica, etc)? Retragerea indemnizatiei si porunca de a-mi face salarizare din fonduri proprii contravine Legii pe care mi-ati trimis-o? Indemnizatia face parte din salariu, ca un tot unitar sau este doar un ajutor, din punct de vedere legal, care nu se asimileaza salariului? Adica (imi cer iertare, cred ca v-am ametit de cap), daca mi se ia din salariul brut de 1285 suma de 795, cat este indemnizatia, se poate socoti un abuz sau nu, in conditiile in care mi se spune sa-mi fac salarizare din fonduri proprii? Va multumesc si iertati-ma...
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
As dori insa, daca exista cineva care stie sigur, care este statutul meu, ca si preot, privind salarizarea. Eu unul, marturisesc ca nu stiu. Eu am o indemnizatie de la Stat, ca un fel de ajutor, o contributie, iar restul salarizarii se face din parohie. Ca se face, ca nu se face, eu platesc impozite la intregul salariu plus sarcinile de angajator. Si atunci, retinerea indemnizatiei, este sau nu este legala? Indemnizatia vine de la Stat, prin Secretariatul Cultelor.
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Va multumesc pentru sfat si pentru incurajare. Voi merge in audienta si voi vedea ce se va mai intampla. Iubesc Biserica si nu cred ca cei care "lucreaza" asa, sunt exponentiali. Pacat; mare pacat. Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Voi face tot posibilul sa nu ajung in instante civile.Nu din alte motive ci, stiti la ce ma refer, sa nu contribui si eu la imaginea deja erodata a BOR. Ma doare sufletul ca am ajuns aici. Dar este ca o monada, "ai mei" nu ma asculta, daca merg in instanta, ajungem de rasul lumii. Chiar nu stiu ce sa fac. Nu sunt bogat, sunt, cred, cel mai sarac preot din BOR. Am un carnet de CEC cu 5 lei pe el, un Ford din 1995 si 100 mp de teren in zona rurala. Toti banii care mi-au trecut prin mana, au ajuns fie in reparatiile bisericii si ale casei parohiale, care casa nu este a mea, fie la bolnavi fie la nevoiasi. Am toate actele care dovedesc ce spun si ma supun oricarui control indiferent din ce segment al societatii ar veni. Chiar nu stiu ce sa fac. (nu ma plang ca "sunt sarac"; cand m-am facut preot, nu m-am facut sa-mi umflu conturile ci pur si simplu pentru ca mi-a placut, dupa cum ador in continuare aceasta profesie; vreau doar sa pot trai omeneste eu si familia mea, atat si nimic mai mult)..... Da, si mai am 1800 ron in contul parohiei......
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Regulamentele interioare cer ca sa am "binecuvantarea" episcopului pentru a-mi cauta dreptatea in instanta. Banuiti ca nu mi se va da aceasta "binecuvantare".....
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Mai departe ar fi judecata civila, dar nu as dori sa se ajunga acolo. Am fost instiintat ca mi se vor opri 2100 lei, respectiv indemnizatia pe trei luni. Intreband in stanga si in dreapta, pentru care motiv mi se opresc acesti bani, care inseamna 60% pe luna, din salariu (am 700 lei pe luna de la stat), mi s-a spus ca a fost la mine la biserica un tanar, trimis de Unitatea superioara si care ar fi cumparat de la pangarul meu, o lumanare. Care lumanare nu era ...normala, turnata la Unitatea superioara. Eu habar nu am avut de acest control, nu exista nimic scris sau de alta natura care sa sustina afirmatia domnului in cauza ca acea lumanare ar fi fost luata din pangarul meu. Va dati seama ca este o inscenare ieftina. Ma doare asta. dar 60% din salariu retinere (practic, banii pe care pot sigur miza, ca vin, acei 700 lei pe luna, ca fondurile proprii, sunt la Pasti si la Craciun; am parohie saraca, bolnava iar caracterul meu nu este de arghirofil; asta se poate demonstra printr-un simplu "sondaj" printre enoriasi), deci retinerile astea de peste jumatate din salariu pe luna, ma vor arunca in mizerie, fara sa exagerez. Plus ca se vor scrie in cartea de munca. Nu au explicatii ce vor face cu banii proveniti de la Culte; ei trimit banii inapoi la Bucuresti iar eu sunt fortat sa-mi fac salarizarea din fonduri proprii. Adica, sa va traduc: bani de salariu nu am dar trebuie sa-mi platesc sarcinile sociale din batista batranei.
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Pentru a urma calea propusa de Dvs., ar trebui sa fiu chemat in Consistoriul bisericesc, adica instanta de judecata bisericeasca. Pentru asta, ar trebui sa ma fi abatut in vreun fel de la disciplina bisericeasca ori nu s-a intamplat asa ceva. Eu am depus contestatie la Eparhia de care apartin, nu s-a luat in consideratie. Am cerut audienta la episcop, mi-a fost refuzata.
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Da, asa este. Ar trebui sa existe mai multa intelegere si bunavointa si omenie. Dar, din pacate..... Va multumesc mult pentru sfaturi. Cu plecaciune.
Răspuns la discuția Cautata cu lumanarea
Am primit o adresa de la unitatea superioara in care se spune:"...la data de 8 iulie 2012, in urma unui control la parohia Dvs., s-a constatat ca la pangar sunt puse la comercializare lumanari de alta provenienta. La data de 10 iulie, s-au deschis plicurile cu lumanari si s-au analizat. In urma analizei efectuate, s-a dispus sa vi se retina indemnizatia de la stat pe lunile iulie, august si septembrie 2012."
Asta am primit. Nu stiu de acest control si culmea, chiar nu am avut alte lumanari decat cele turnate la fabrica unitatii superioare. (adica "lumanari legale"). Suma oprita este de cca 2100 lei.