avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate vio_p

Activitate vio_p

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna seara!
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Blocul in care locuiesc se afla in fata unui complex format din restaurant, terasa si piscine. De jur imprejurul acestui complex sunt blocuri. Incepand cu ora 10 dimineata, pana la 11 sau chiar 12 noaptea, muzica este data foarte tare. Am masurat cu o aplicatie descarcata pe telefon si am inregistrat 60 decibeli de la geamul locuintei mele. I-am sunat la telefon si mi-au spus ca ei au clienti si trebuie sa aibe muzica. Am sunat la politie, au zis ca trimit un echipaj, dar sunt convinsa ca nu au trimis, pentru ca muzica a avut aceeasi intensitate toata ziua.
Aceasta problema este in fiecare zi, nu doar in week-end.Pentru masurarea intensitatii muzicii mi-au spus ca se ocupa Garda de Mediu.
Vin cu rugamintea si cu intrebarea, care este legislatia care se aplica in acest caz? Cunosc orele de liniste prevazute de lege, intre orele 22-8 si 13-14. Este permis ca muzica sa cante timp de 12-13 ore pe zi la aceste piscine din fata blocului meu, la intensitate foarte mare? Caror foruri trebuie sa ma adresez? Va rog frumos, imi puteti da un raspuns la problema pe care o am? Va multumesc anticipat!