avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate cristi1974

Activitate cristi1974

Răspuns la discuția problema asigurare ASTRA
care sunt pasii de urmat ppentru reparatia unui vehicul implicat intr-un accident de circulatie?mergi la firma unde cel care te-a lovit are incheiata asigurarea RCA,aceasta firma intocmeste dosarul preliminar,il trimite spre aprobare consiliului,acesta aproba dosarul ,implicit reparatia masinii,tu duci masina la service-ul agreata de asiguratorul celui vinovat de accident,aia iti repara autovehiculul,respectiva firma plateste service-ul,si toata lumea e multumita.sau nu-i asa?
Răspuns la discuția problema asigurare ASTRA
din cat am inteles polita RCA era nula la data producerii accidentului.si atunci brokerul de ce a luat-o in calcul la intocmirea devizului de reparatii?nu era normal sa imi spuna ca polita e nula,cu alte cuvinte eu nu aveam asigurareRCA,URMAND CA EU SA II REPAR MASINA CELUI IMPLICAT IN ACCIDENT?Probabil ca ma costa doar 3000ron ,nu 6400ron,deoarece pagubele au fost minore.nu cumva brokerul a gresit si acum toata vina,implicit paguba cade pe mine?sau e altceva ce mie imi scapa?va rog sa ma sfatuiti ce ar fi de facut sa iasa bine pt.toata lumea.VA MULTUMESC!!
Buna seara.Am si eu o mare problema pe care sper sa o rezolv pe acest site.DECI: IN 25-10-08 am cumparat un vehicul din bucuresti,eu locuind in Curtea de arges.Pe 01-11-2008 asigurarea acesui vehicul expira,asa ca am mers la ASTRA Curtea de arges pr]entru a reinnoi polita.Aceasta polita am reinnoit-o pe numele proprietarului de drept ,eu in aceasta perioada naradiind vehiculul,stiti cum e RAR,ACTE,etc.Brokerul m-a trecut pe mine la utilizator.pPe data de 25-10 -2008 am radiat vehiculul si l-am inmatriculat in arges.pe 06-12-2008am comis un accident soldat ,din fericire,doar cu pagube materiale,Dupa toata tevatura,politie,constatari,masuratori,permis suspendat,etc,pe 08-12,m-am prezentat ,impreuna cu persoana implicata la ASTRA.Acolo alte declaratii ,dar si lamentari ca polita nu ar fi valabila,ca sa vedem ce se poate face,dar in final cu promisiunea ca se va rezolva.Ieri,06 APRILIE2009,surpriza:m-a sunat brokerul cum ca sa merg la dansul sa dau o declaratie pt.inchiderea dosarului.De buna credinta ,azi ,07 APRILIE,m-am prezentat la ASTRA,unde am fost anuntat ca firma nu poate plati reparatia in valoare6400RON,deoarece dosarul afost respins de consiliu,cu motivatia ;POLITA ISI PIERDE VALABILITATEA O DATA CU RADIEREA MASINII???!!!ASA O FI???CE E DE FACUT?SA MERG LA CSA? VA MULTUMESC CU RESPECT