avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate Raul Sabau

Activitate Raul Sabau

Am fost la judecatorie am gasit sunt pe pena.........dar am vb cu cineva care zicea ca daca o sa primesc amdenda penala o sa-mi suspende permisu este adevarat?? In ce consecinte pot sa primesc eu amenda penala daca la prima proba a fost 1,15 si la a II.... 1,05 in ce consta amenda penala?? Si amenda administrativa nu o poate da numa procuroru sau si instantza??
Ce inseamna materie drept Civil ,am primit azi citatie akasa pt proces care va fi in data de 29 luna aceasta pe citatie scrie camera 22 penal 3, m-am uitat pe site la judecatorie si scrie numaru de dosar si scrie acolo la Materie Drept civil, nu mai inteleg nimika
ori is penal ori is civil?? Cam cum sunt astea asa ??
Tine cineva cont si de prioritatile din famili,adica am pe mama si bunica bolnave cu handicap:( si la fiecare 2 saptamani trebuie sa le duc la tratament,pot sa spun asta si in istantza daca ma cheama la judecare??Se va tine cont avand in vedere ca nici eu nu am condus mai mult de 400 de metri si in plus eram si pe strada unde locuiesc eu. Acuma astept citatie sau sa ma cheme sa dau declaratie o sa zic totul acolo cum a fost si ca regret ff mult nu ca o sa am cazier ci simplu fapt ca am baut si nu trebuia sa ma urc la volan. Totusi ma gandesc ca o sa primesc un pic de mila si din partea judecatorilor si o sa obtin ceva amenda sper,doa nu am dat la nimeni in cap si plus de asta era o ora tarzie si traficu era redus la ora respectiva deci pericol mare nu prea a fost.
Kanna cum ai scapat prima data ??? Ai avut peste 1 la mie si ai scapat?? Oare sa am si eu sansa asta a ta avand in vedere ca nu am mai avut probleme cu legea pana acuma!!!!Intradevar as fi multumit cu o amenda fie ea cat de mare ca bani nu sunt o problema, mai tare ma deranjeaza ca nu am permis si sa nu raman cu cazier ca nu ma pot impaca CU IDEEA.
Procurorul poate sa rezolve cazul singur?? sau trebuie sa ma trimita in istantza sa ma judece ??? Dca procuroru imi da o amenda administrativa atunci raman doar cu atata sau mai trebuie sa ma judece??
Si cu permisu ce se intampla ramane valabil sau mi-l anuleaza, in mare parte as vrea sa imi dea cu suspendare dar sa-mi lese permisu sa nu mi-l anuleze.
Buna ziua ma numesc Sabau raul,si am si eu o nelamurire. Acum 3 luni m-a oprit un organ de politie acesta punandu-ma sa suflu in fiola mi-a iesit 0,53 alcool in aerul expirat. Facand probele biologice a iesit la prima 1,15 si la a 2 1,05 in cazul acesta am cerut o recalculare la iml cluj,rezultatul de acolo a venit tot cu aceleasi valori.In acel moment cand ma oprit nu am avut un comportament inadecvat am vb cu politistul a fost totul ok.Acuma dosaru meu se trimite la procuror si astept sa ma cheme sa dau o declaratie,cazierul meu a fsot curat nu am mai avut probleme pana acuma cu legea as vrea sa stiu cam ce pedeapsa pot sa primesc in cazul acesta se lasa cu amenda sau cu ani de suspendare?? Nu am facut accident nu sa intamplat nimika ba mai mult pot sa zic ca masina era oprita si parcata pana au venit ei la mine.