avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate biancaz

Activitate biancaz

Sincera sa fiu fisa postului mi-a fost modificata de la data angajarii si pana in prezent cand mi-au fost introduse sarcinile privind depart de resurse umane.Sa inteleg ca pot fi numita manager resurse umane fara diploma de absolvire a vreunui curs?:D doar cu act aditional la contractul de munca?
Buna ziua,
am nevoie de o lamurire pe partea de modificarea functiei in cartea de munca. Am absolvit facultatea de Administratie Publica in 2005, lucrez de 2 ani pe postul de Asistent Director (la noi in firma avem post distinct si o persoana care ocupa functia de Secretara), dar pentru ca deseori postul de asistent director este asociat cu meseria de secretara si pentru ca sarcinile care tin de departamentul de resurse umane le indeplinesc eu am luat hotarea de a urma un curs in acest sens.

Din informatiile obtinute am aflat ca pot sa urmez cursuri de calificare pentru Inspector Resurse Umane sau curs de specializare pentru Manager resurse Umane. Incadrarea noua as vrea sa fie cea de manager de resurse umane. Problema pe care o intampin este ca nu stiu daca modificarea in cartea de munca se poate face in baza certificatului eliberat in urma unui curs de specializare si nu de calificare. (din informatiile obtinute pentru manager exista doar specializare, calificare nu). Unele firma care organizeaza astfel de cursuri sustin ca da, altii ca nu. Exista o lege unde scrie in baza carui tip de certificat/curs pot sa-mi modific incadrarea existenta in cea de manager?
Va multumesc.
Răspuns la discuția OUG nr. 34/2009
ce se intampla daca imi suspend activitatea pentru o perioada de 3 ani? Pentru 2008 indiferent daca am avut sau nu activitate o sa am de platit impozitul ?
Apoi la sfarsitul perioadei de trei ani daca nu readuc firma la activitate si, ma mut din tara, de exemplu ce se intampla cu firma?
Răspuns la discuția OUG nr. 34/2009
andtur a scris:

biancaz a scris:

buna.referitor la impozitul forfetar, am inteles ca s-a publicat in monitorul oficial, dar eu inca nu am gasit-o nicaieri pe net. nu a aparut inca?
.....


am gasit oug eu pe [ link extern ] /

multumesc. gasit, dar nu scrie nicaieri nimic despre firmele care nu au activitate.....


Răspuns la discuția OUG nr. 34/2009
nelamurita in continuare: ordonanta de urgenta 34 apare undeva pe net? si ce nu am inteles- este specificat undeva ceva referitor la firmele care nu au activitate? (vreau sa vad clar ca scrie undeva ca si firmele care nu au desfasurat vreodata activitate trebuie sa plateasca impozitul).multumesc.
Răspuns la discuția OUG nr. 34/2009
buna.referitor la impozitul forfetar, am inteles ca s-a publicat in monitorul oficial, dar eu inca nu am gasit-o nicaieri pe net. nu a aparut inca?
intrebarea 2. o firma care nu a desfasurat niciodata activitate, nu a avut niciodata cheltuieli/venituri trebuie sa plateasca impozit? daca da, atunci din ce bani din moment ce nu a avut vreodata venituri?