avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters87658

Activitate ContSters87658

Răspuns la discuția Paternitate
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Concubinul meu nu a recunoscut nici unul din copiii pe care ii mai avem impreuna si tocmai acesta fetita a recunoscut-o spunandu-mi acum cand stie adevarul ca a dorit sa ma pedepseasca. Este o persoana fosrte violenta si rea. Macar acest bine il pot face fetitei. Am specificat mai sus ca a fost botezata de familia tatalui natural fara acestia sa stie ca de fapt fetita este nepoata si tatal ca este fetita lui si la 3 luni cand concubinul a aparut acasa dupa multe certuri si vilolente pentru venirea acestui copil pe lume nasi copilului de fapt tatal fetitei si parinti desi nu stiau inca povestea au vrut sa ma ajute lund fetita si crescand-o pana in prezent si omenia lor desi nu stiau nimic ma obliga sa indrept lucrurile. concubinul nu are nici o afectiune fata de fetita. fetita este atasata de familia tatalui natural. nu va pot obliga sa cititi acest roman pentru ca timpul dvs este pretios vreau doar sa aflu pasi pe care trebuie sa ii urmez ca acest copil sa duca viata pe care o are acum care alaturi de mine nu ar putea niciodata sa o duca. fetita este crescuta in exclusivitate de tatal natural desi nu apare in nici un act deoarce imi era teama de reactia concubinului. Tatal fetitei a facut o recunoastere la notar din proprie intiativa dar eu m-am impotrivit permanent sa merg mai departe de frica violentelor care ar fi urmat. Cat despre fetita si relatia cu tatal din certificat nu exista deoarece a fost crescuta de nasi de fapt de familia tatalui natural si tata si are o viata minunata. nici o mine nu ma stie deoarece nu am tinut legatura avand alti copiii. nu sunt ceea mai buna si decenta persoana dar macar acest lucru doresc sa il indrept in viata mea dar mai ales a fetitei care poate avea un viitor foarte bun in acea familie alaturi de tatal ei.
Discuție Paternitate
Buna ziua! As dori sa aflu cum pot proceda ca tatal natural al fetitei mele sa o poata recunoaste. Acum 4 ani si jumatate am avut o relatie cu un barbat si am ramas insarcinata dar in acel moment traiam de 7 ani cu un alt barbat in concubinaj si avand si alti copiii. Tatalui natural nu i-am spus de sarcina si copilul a fost recunoscut de concubin. Dupa un timp am discutat cu tatal natural si i-am spus de existenta fetitei dar ca nu doresc sa o recunoasca de teama rectiei concubinului care in perioada comceperi copilului era plecat in strainatate. Fetita a fost nascuta la 7 luni si concubinului meu i-am spus ca la 9 . Desi nu stia ca acesta fetita ii este fica naturala a ajutat foarte mult la cresterea ei de la inceput cand am rugat sa o boteze lucru care s-a si intamplat si erau foarte atasati lucru care m-a obligat sa spun adevarul. Sincer nu stiu cum sa procedez dar as vrea sa indrept lucrurile si nu stiu daca exista o cale legala. Fetita are acum 3,4 luni . Va multumesc.