avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1267 soluții astăzi
Forum Activitate alin1976

Activitate alin1976

Răspuns la discuția CEC vechi , factura lipsa
multumesc mult pt sprijin, rusualinlucian@yahoo.com
Răspuns la discuția CEC vechi , factura lipsa
va multumesc pentru raspuns.va rog sa imi spunetzi unde gasesc textul de lege privitor la decontarea cec-urilor
Răspuns la discuția CEC vechi , factura lipsa
Va multumesc pt raspuns.
As mai face o precizare si anume acele file CEC au fost lasate garantie deci nu a fost completate de catre mine, doar semnatura.

Răspuns la discuția CEC vechi , factura lipsa
Nu are nimeni nicio parere?
Va rog dati-mi un sfat
Buna ziua,


Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in urmatoarea problema.In cursul anului 2008 am achizitionat de la o societate marfa in valoarea de x milioane.La finele anului 2008 s-a executat de catre furnizor fila CEC lasata garantie, fila ce a fost achitata in totalitate.In cursul lunii martie am fost instiintat verbal si in scris pe adresa de mail personala , ca mi-a fost emisa o factura de penalizare datorita nerespectarii termenelor de plata.Cunatumul penalizarilor fiind prea mare, am fost dispus sa ma intalnesc cu reprezentantii furnizorului pentru a lamuri problema.
In urma cu cateva zile am fost instintat de catre banca comerciala la care am deschis cont , ca sunt in CIP fiind obligat sa returnez toate filele CEC detinute, datorilta faptului ca nu am onorat o fila CEC introdusa de furnizorul mai sus amintit.Precizez faptul ca nu am fost instiintat de introducerea niciunui instrument de plata (pt contravaloarea facturii de penalizare mai sus amintita) si de asemenea fila CEC (format vechi) era lasata ca si garantie.
Intrebarile ar fi urmatoarele :

Factura de penalizari este valabila in conditiile in care nu mi-a fpst trimisa decat pe mailul personal?
Fila CEC in format vechi este valabila pentru facturi emise dupa data de 01 ianuarie 2009?
Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

Multumesc.