avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate hotuleanu

Activitate hotuleanu

#-oAcum o luna am fost oprit de politia rutiere conducand un autovehicol fara a avea permis de conducere nu eram baut am recunoscut fapta si am declarat ca am mai condus si ca am experienta de peste 200.000 km dar nu in romania si am fost cooperativ cu privire la recunoasterea faptei. Problema cea mare e ca acum 4 ani in uram pe cand eram in minorat am comis o infractiune care arata cam asa:
"In temeiul art. 208 alin 1, 209 al1 lit. a,i cod pena cu aplic. art. 41 alin.2 cod pen. raportat la art. 99 si art. 109 cod penal condamna inculpatul ......... ....... fiul luiu (>.... ..... si ...... nascut la 1.08.1988 in ...... fara antecedente penale, CNP-...........) la pedeapsa de 2(doi) ani inchisoare pentru savarsirea infractiuni de furt calificat.
In temeiul art.279 alin. 1 cod pen cu aplic. art. 99 si art. 109 cod pen. condamna acelasi inculpat la pedeapsa de 1(un) an inchisoare, pentru savarsirea infractiunii de nerespectare a regimului armelor si munitiilor.
In temeiul art. 33 lit. a, 34 lit b cod penal, contopeste cele doua pedepse, in pedeapsa cea mai grea de 2(doi) ani inchisoare.
In temeiul art. 81 cod pen dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei si fixeaza termen de incercare - 4 ani, in conditiile art. 110 cod penal.
Atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor prev. de art. 83 cod penal, privind revocarea suspendarii conditionate.
Pronuntata in sedinta publica azi, 10.11.2005"
PE mine m-au prins fara permis in data de 03.03.2009 am discutat cu mai multi avocati si procurori si chiar cu un judecator care m-au sfatuit sa parasec tara intrebarea e ce se poate intinpla ma vor cauta , ma vor condamna, pot primi amenda adiministrativa, ma vor gasi peste hotare, ce e mai bine petr-u mine de facut? va rog sa ma ajutati in aceasta problema cu ceva sfaturii . a dosrul a ajuns la procuror si sa prezentat tatal meu si ia explicat procurorului ca a trebuit sa plec din romania deoare ce am un contract de munca pe care nu pot s-al pierd VA MULTUMESC ANTICIPAT