avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1197 soluții astăzi
Forum Activitate moni08

Activitate moni08

Multumesc mult pt. sfaturile de pana acum. As mai avea 2 intrebari scurte.

1. Se poate delega imputernicit sa ma reprezinte (de exemplu, unul dintre parinti care locuieste in Ro?).

2. Hotararea de divort prevede ca voi prelua numele 'de fata'. In acest caz, trebuie sa urmez procedura descrisa aici... www.avocatnet.ro/content/for... ?

De asemenea, ma tenteaza sa angajez un avocat. Daca e cineva interesat sa ma reprezinte, va rog sa-mi trimiteti mesaj privat care sa specifice cat m-ar costa si cat ar dura toata incurcatura asta.

Cine m-o fi pus sa ma marit?! :)
Am si eu nevoie de sfatul unui avocat, va rog. In 2 zile (Doamne ajuta!) o sa obtin divortul de sotul meu. Amandoi suntem cetateni romani dar locuim de 6 ani in State. Daca inteleg bine din mesajele anterioare, ca sa inregistrez divortul (pronuntat de un tribunal din Louisiana), trebuie sa:

1. apostilez hotararea de divort
2. trimit actele in Romania pt. traducere si legalizare
3. traducerile se duc la Starea civila unde se depune cerere a inregistrarii de divort
4. Starea civila inregistreaza divortul.

As dori sa-mi confirme cineva daca intr-adevar acesta este procesul de inregistrare a divortului.
E nevoie sau nu de infatisare la tribunal?

De asemenea, daca doresc sa-mi schimb numele dupa divort, care este procedura si de ce acte am nevoie?

Multumesc mult.
Moni