avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate george cornea

Activitate george cornea

Răspuns la discuția codul muncii art.55 lit.b
Societatea la care am lucrat este subsidiara adica apartine de concernul ARCELOR MITTAL- SIDEX GALATI aceleasi disponibilizari le-au primit si cei de la Galati
Răspuns la discuția codul muncii art.55 lit.b
La societatea la care am lucrat s-au facut disponibilizari la cerere . Cei care au vrut sa plece au primit o suma de bani fixa si in functie de vechimea in munca a fiecarui muncitor incepand de la 3 teminand cu 12 salarii nete realizate in luna martie 2009 plus 300 lei net pentru a nu beneficia de ajutor de somaj dupa expirarea salariilor compensatorii.
In momentul de fata am gasit un loc de munca. Daca ma angajez nu risc sa pierd acele salarii compensatorii lunar????

Cartea de munca a fost incheiata cu art.55 lit.b din codul muncii mai mult nu stiu! Nu am alte amanunte.
Răspuns la discuția codul muncii art.55 lit.b
Acel salariu de care am scris este salariul net realizat in luna martie 2009 pe care il am timp de 12 luni de zile.
Buna ziua.
Beneficiez de un salariu net timp de 12 luni in urma disponibilizarilor individuale cu acordul partilor din codul muncii art.55 lit.b;Societate pe actiuni. Am o dilema! In momentul de fata mi-am gasit un alt loc de munca, daca m-as angaja mai beneficiez de salariul lunar compensatoriu pana la expirarea termenului.
Mentionez ca sunt la inceput. Nu am luat nici un salariu inca!!!