avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate guest00

Activitate guest00

Răspuns la discuția somatie
multumesc!
Discuție somatie
Buna ziua, va deranjez cu un sfat daca imi permiteti. Am o cunostina care a primit aproximativ acum trei saptamani o somatie din partea unui birou executor judecatoresc prin care i se cere plata unei sume de 5.500 de lei reperezentand neplata unui abonament Orange inchiat in 2015. In somatie se mentioneaza ca s-a facut un contract de cesiune iar cesionarul numit Intrum Justitia ar fi autorizat reprezentantul Top Factoring pentru desfasurarea activitatii de recuperare a creantelor, ori in caz contrar urmand ca impotriva lui sa fie demarata procedura judiciara de recuperare a datoriei, la care se vor adauga taxele aferente si onorariul de executare silita.
Bineinteles, neplata integrala a abonamentului ii apartine lui in totalitate, aceasta incetand dupa un de plata, datorita unor neintelegeri cu cei de la orange.
V-as ruga sa imi spuneti cat de departe se poate ajunge cu ceasta recuperare, dat fiind faptul ca tanarul in speta, nu are nimic pe numele lui, iar imobilul la care locuieste se afla in posesia parintilor lui, si ce ar fi de facut in acest caz.
Va multumesc pentru atnetie si pentru sfaturile utile pe care le oferiti!
As dori sa aflu si eu daca se poate,data la care ar putea iesi o persoana la pensie pt limita de varsta cu urmatoarele date personale:
Data nasteri 26.07.1955
Stagiu militar 22.06.1975 - 15.10.1976

Data incadrari in munca 08.02.1977 - 20.03.1995 Gr I la SC 1
in perioada 30.11.1994 - 01.03.1995 -somaj tehnic conf art 130/a

20.03.1995 - prezent la SC 2
In perioada 01.04,1995 - 31.12.1998 Gr II