avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate vali_p

Activitate vali_p

Buna dimineata,
Sunt o propietara de apartament si am si eu o problema cu cei din conducerea administrativa.Mai precis in urma cu ceva timp (1 an) ne-au pus sa dam bani pentru amenajarea uscatoriei pentru ce este de fapt destinata si nu depozit.Am dat banii( fiind prima dintre propietari )dar cheia am primit-o dupa cateva insistente(tot motivau ca nu au facut copii) . Odata primita cheia am inceput sa folosesc uscatoria dupa cum am vb cu administratorul (in scopul de a usca rufe) si cand e libera, doar ca vineri seara am fost sa-mi iau rufele din uscatorie si disparusera.Am luat-o din usa in usa si am descoperit ca le luase presedintele de bloc.Am batut la usa , crezand ca le-a luat din greseala(desi erau 2 masini de rufe-aprox. 10kg), cand colo acesta a inceput sa urle la mine ca folosesc uscatoria abuziv si ca nu-mi da hainele.Am incercat sa inteleg ce inseamna abuziv din moment ce un bun comun pentru care am platit si mi s-a spus ca ei nu si-au mai facut chei si ca iau cheia de la uscator unul de la altul, si ca nu am voie sa usuc acolo decat odata pe luna(el asa spala).Acest lucru nu mi s-a spus de la inceput ca altfel nu eram nebuna sa dau 300RON ca sa usuc rufe acolo odata pe luna.Vroia sa-i dau cheia si ca imi da el bani care i-am dat,dar hainele nu.Am chemat politia si chiar a semnat si recunoscut ca mi le-a luat pentru ca asa a crezut el de cuvinta si ca e scara lui ca el sta de cand s-a facut blocul..Am facut plangere la politie pe care au incadrat-o la penal astept macar sa-mi recuperez contravaloarea bunurilor.Am vorbit si cu administratorul si acesta a zis citez :''haideti sa-i dati lui cheia si poate va da hainele , ca sa nu ne certam".Mentinez ca probleme am avut de la inceput eu stau la etajul 7 iar deasupra este uscatoria si m-au inundat de 3 ori, (ei zic ca de aia am cheie pentru cazul cand ma inunda dar ce pot eu sa fac sa repar toate tevile de acolo), si vineri seara presedintele m-a ameninta ca o sa ma mai inunde intentionat ca suntem prosti ca nu avem asigurare la usa.Alta data am schimbat caloriferele si le-am scos pe cele vechi la usa , care au disparut subit.Le luase femeia de servicu.Si atunci i-am zis administratorului si a zis ca o sa ia masuri , drept urmare aia tot aici este si nimic.Nu am deranjat pe nimeni niciodata, nu am intarziat o zi la plata intretinerii, am incercat sa fiu prezenta la sedinte si cu toata astea m-au inebunit.Casa am luat-o prin credit si ratele sunt f.mari si tb. sa muncim mult ca sa le achitam, nu mai avem nervii si rabdarea sa acceptam mizeriile lor.Mentionez ca valoarea hainelelor depasaseste 2000RON(erau haine de serv si fuseseram la o petrecere).Va rog indrumati-ma ce sa fac , plangerea nu o voi retrage dar trebuie sa se poata mai mult!!!!!!!!!