avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate AchimLorand

Activitate AchimLorand

Buna seara , am si eu o mica intrebare , la acre nu dau nici cum de capat , unii zic ca nu se anuleaza altii zic ca se anuleaza ma refer avocati , si nu stiu care este procedura daca nu se anuleaza si daca se anuleaza .

In data de 02.01.2009 am condus un autoturism in zona cavnic si aveam permisul suspendat , am ajuns la conducerea autoturismului din urmatoarele motive : soferul care conducea pana atunci autoturismul era incepator defapt cateva saptamani de condus , era o ninsoare abundenta si un drum foarte alunecos , fiind cu un autoturism inchiriat a refuzat sa conduca ca nu cumva sa faca ceva ce ar fii riscant, asa am luat eu decizia ca sa urc la volan pana la coborarea din cavnic, insa un ghinion care ma ajuns a fost ca un alt autoturism a depasit pe linie dubla continua in conditii nefavorbaile de timp , respectiv depasind o coloana de peste 50-60 de autovehicule , in acel moment am fost acrosat de acest autoturism si sau produs niste zgarieturi minore respectiv ruperea onglinzilor , am orpit , neam deplasat la politie cum ca eu as fii baut si decea el ma acrosat , dar defapt el a executat o manevra interziza in codul rutier , la politite dupa cele declarate cu martori , sa constat ca eu am permisul suspendat , si mi sa intocmit dosar penal , pentru conducere cu permisul suspendat , permisul mi-a fost suspendat pentru cumul de puncte pe 60 de zile anterior , abia in 16 decembrie 2009 am fost judecat , pana in data respectiva nu mi sa dat nici dovada de circulatie si nici permisul , timp de un an pana in prezent , abia acuma am primit sentinta finala de la judecatoria baia mare , care suna in felul urmator :

-Condamna inculpatul ....,fiul.....pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice dupa ce exercitarea dreptului de a conduce a fost suspendata , prevazuta si pedepsita de art.86 alin. 2 din OUG 195/2002 , la PEDEAPSA DE 1500 RON.
Atrage atentia inculpatului asupra prevederilor atr. 63 ind. 1 Cod penal.


hotararea de mai sus a ramas definitiva si irevocabila , intrebarea mea este ca daca se va anula permisul sau exista vreo procedura prin care nu se va anula permisul .

As dori informatii pentru ca de la cati intrebi in atatea feluir mi se spune , numai inteleg despre ce este vorba , judecatorul cand a dat hotararea me-a spus in felul urmator , hotareste anularea permisului , suspendarea examinarii pentru permis pe un an de zile , si amenda penala 1500 ron respectiv 350 ron cheltuieli de judecata , eu am primit hotararea nu tocmai cum mi sa spus la proces , ci doar cu amendat asa cum spune si articolul din OUG 195/2002 , nicaieri nu se specifica anuarea permisului si nici perioada de suspendare pentru redobandire sau examinare pentru obtinerea unui nou permis , doar amenda de 1500 ron respectiv cheltuielile de judecata , astea le-am achitat si nu stiu incotro sa o iau pentru a redobandi permisul , sau macar sa stiu ce am defacut ca la cata lume cate mi-a spus nu prea am dat de drumul legal si bun , nu am avut alte antecedente penale , am permisul din 06.2000 categoriile B+E C+E , am cautat prin articole , dar nicaieri nu scrie de anulare sau pe ce criterii se hotareste anularea sau suspendarea sau prelungirea suspendarii sau ceva de genu pentru respectiva infractiune, pedeapsa este specific art.86 alin. 2 OUG 195/2002 am fost sanctionat cu amenda penala , dar nicaieri nu gasesc daca se si anuleaza permisul sau daca in caz de anulare care este timpu si motivul de suspendare pe un an pentru ca sa nu pot face din nou scoala sau redobandire ? daca puteti sa ma ajutati va rog.



P.S. Multumesc anticipat.