avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate mgardon

Activitate mgardon

Din 21.06.12 a intrat in vigoare Legea nr. 82/2012. Eu am o afacere care, printre alte servicii legate de IT, ofera servicii de acces internet si telefonie/fax national si international. Sa inteleg ca incepand din data de 21.06.12 trebuie sa cer un act de identitate clientilor si sa notez datele de identificare (Nume Prenume, adresa, CI, CNP etc.)? Cum procedez cu copiii sub 14 ani? Le cer certificatul de nastere? Trebuie sa retin si datele celor care utilizeaza serviciile de telefonie si fax? Ce date trebuie sa retin eu si ce date retine operatorul de telefonie? Cum procedez cand vand o cartela telefonica cu numar? Exista norme metodologice de aplicare a acestei aberatii? #-o

Multumesc.
Sa inteleg ca acea prevedere nu mai exista, fiind abrogata de noul Cod fiscal? De fapt, cred ca ar fi normal sa nu mai existe, in conditiile in care "la toti ne e greu" in ziua de azi :)
Dar ce mai e normal? Vom vedea... Multumesc.
Conform OUG nr.217 din 29 decembrie 1999, Contribuabilii care pe o perioada de 3 ani consecutivi au realizat numai pierderi intra automat în obiectivul de control al organului fiscal pentru constatarea cauzelor care au dus la nerealizarea de profit.
Bun, intra in obiectivul de control si, prin urmare, se realizeaza un control. Care sunt masurile pe care le poate dispune organul fiscal la terminarea activitatii de control?
Mai precis, care sunt motivele care ar determina dispunerea anumitor masuri si care ar fi acele masuri? Multumesc.