avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate Diana_1604

Activitate Diana_1604

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
mi-am promis ca nu mai deschid subiecte gen "hai sa corectam greselile gramaticale"
ma abtin cu greu....=D>
mi se parea distractiv :D

mai ales printre absolventi de drept/avocati...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
tdkappa13 a scris:

dar eu am o intrebare pt. domnul dreptroman: nu pot si cei din comisie sa greseasca? pur si simplu, omeneste?


pai...la intrebarea asta "a raspuns" cand a afirmat ca pozitia 400 a fost nedreptatita...
dar se pare ca e genul "pentru unii muma, pentru altii ciuma".....adica 400 e singura care merita increderea lui....restul mai cititi 1 an 2 :D
dreptroman, nu e corect sa "favorizezi" doar pozitia 400 ...
poate sunt destui in aceeasi situatie........ poate nu.....
ideea e: nu ai de unde sti


Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
dreptroman a scris:

1. mesajul era adresat tuturor celor care intra aici si cu ultimele puteri incearca sa isi inventeze scuze pentru propriile esecuri.

2. scopul sau era sa va trezeasca la realitate pe cei care credeti ca ati fost furati, ca a fost doar pe pile, ca au intrat doar cei care au copiat.
In sprijinul acestei idei prezint urmatoarele argumente:
A. "pozitia 400" daca ar fi avut vreo pila pusa NU avea "ghinionul" sa pice la penal...vorbiti despre o studenta care a avut doar 9 si 10 (poate mai bine spus doar 10 si cativa de 9) in toata facultatea. mai exact universitatea din bucuresti, facultatea de drept, sa speram ca la contestatii i se va face dreptate (ca si celorlalti care merita)


ok....ceea ce nu inteleg eu: cum faci diferenta intre cei care intra aici si inventeaza scuze si cei care chiar au fost nedreptatiti?
pozitia 400 a fost nedreptatita! asta spui tu si probabil ca ai dreptate!
in acelasi timp, ii critici pe toti cei care sustin ca au fost nedreptatiti!
si nu-i cunosti pe nici unul dintre ei, cunosti doar pozitia 400.....careia speri ca i se va face dreptate... si adaugi : "ca si celorlalti care merita"

parerea mea: te contrazici singur
lasa-i pe toti sa spuna ce vor, e dreptul lor si in plus nu poti demonstra ca mint
mai bine bucura-te de succesul tau (cum fac si eu de altfel =D>)
.... a se intelege ca ma bucur de al meu :D
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Mihaela-Elena (Ela) a scris:

In primul rand e o premiera ca s-a picat atat de mult la admitere :O. In al doilea rand, totul s-a rezolvat in liniste deplina :secret: : s-au depus contestatiile, s-au recorectat, s-au afisat din nou rezultatele, cei care au primit suntimile sau punctele au zis "merci" si cei oropsiti au tacut (pt ca oricum erau prea putini ca sa fie luati in seama de cineva). De fapt ,am impresia ca anul trecut au ratat admiterea in jur de 10 candidati (daca stie mai bine ca mine cineva ma poate corecta). Pe cand anul asta a fost (pot spune fara exagerare) doliu , macel in masa... Si am impresia ca totusi vor trece destui la recorectari, deoarece inclin sa cred ca dl. decan si conducerii BB nu i-ar placea sa fie in poces tocmai cu proprii "copii" .:giggle:



eu aici am vazut cu totul altceva....
[ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
si oricum, eu credeam ca in facultate tocmai asta faci, ceea ce spui tu ca e nevoie : intelegi "institutiile juridice , relatiile dintre ele".....si asta in mai mult de 1, 2 ani.
sau....nu?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
mar1000 a scris:

Diana_1604, nu ai inteles nimic .....nu e vb de invatare mecanica sau fotografica asa cum probabil ai invatat tu si o sa uiti tot atat de repede pe cat te lauzi ca ai asimilat......e vb de cat de bine ai reusit sa intelegi institutiile juridice , relatiile dintre ele si sa le asezi pe fiecare unde le este locul...or asta nu se poate face in nici un caz in 3 , 4 luni oricat de "smart" ai fi tu, "trust me", e doar o aparenta, chiar daca ai luat acest examen care nu a fost f dificil.


uite, chiar pot sa spun ca apreciez acest "or", in ciuda insinuarilor rautacioase :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
iar treaba asta cu ""sunt oameni care au invatat 1 an 2 ani...." este cea mai mare idiotenie pe care am auzit-o!

cum poti determina timpul neaparat necesar pentru a memora niste lucruri?
sunt oameni care invata 3 luni dupa facultate si e absolut suficient, iar altii invata 1 an de zile si tot nu stiu mare lucru....
pentru ca suntem diferiti, invatam diferit, retinem diferit....unii invata mecanic, altii merg pe logica...unii au memorie fotografica.....
suntem oameni si suntem diferiti!

da, poti sa stabilesti un minim - care inseamna timpul necesar "sa treci" o data prin toata materia ....
iar de-aici...fiecare cu capacitatile sale de memorare!!!!
unii retin ceea ce trebuie de la prima trecere prin materie!

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
nici eu nu am avocat indrumator....la o discutie cu cineva in ianuarie anul acesta (cineva care sper ca va fi indrumatorul meu) am fost intrebata serios: "Ai luat examenul?" "Nu" "Pai...vorbim daca -l iei".
si am realizat ca are dreptate, si ca intai trebuie sa fac EU ceea ce trebuie....
si pana acum nu am mai deschis aceasta discutie cu respectivul...

ideea e ca am facut primul pas....sunt motivata acum sa-i fac pe urmatorii :))
asa ca "dreptroman" - nu ne cunosti, habar nu ai cat si cum am invatat...poate putin, poate mult, poate suficient, poate nu.....
nu cred ca esti tu in masura sa ne acuzi

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Mihaela a scris:

ILIE-IORDACHESCU ANDREEA 8 /7 /7 /8 / media 7.5 - ADMIS. X-( Al cui credeti ca este acest nume?! Al fiicei d=nului decan al BB. Priviti si va minunati! :O


eu zic ca asta nu inseamna nimic....cred ca daca tata ar fi fost decanul, as fi invatat oricum, macar sa nu-l fac de rusine :)
si probabil si "tata" mi-ar fi spus din timp ca examenul e in septembrie in loc de nov-dec :D
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
radulescua86 a scris:

felicitari pt rezultat sper ca la strangerea de mana si urarea de succes sa fiu si eu prezent alaturi de cei ce au luat si, deci, si de tine :P
sper sa reusesc la conrtestatie chiar sunt increzator ca daca am fost negativist am pikat
de data asta ma gandesc ca iau :D shi iau :P
succes in continuare
bafta in ceea ce vei face :D


Multumesc mult, neaparat trebuie sa fim cu totii acolo :D
sa stii ca eu tot timpul am sustinut ca trebuie sa fim OPTIMISTI!
Multa bafta! "it ain't over 'till it's over" :)