avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate alexyna

Activitate alexyna

S- aprobat dosarul,dauna totala 8400 lei ,cam putin dar totusi e bine decat nimic=D>
am inteles si va multumesc pt ajutor!
In cazurile in care evenimentul rutier face obiectul unui dosar penal, stabilirea si plata despagubirilor poate fi efectuata doar cu respectarea prevederilor art. 46. Normele puse in aplicare prin ordinul nr. 20 / 2008
1. potrivit legii, actiunea penala a fost stinsa prin impacarea partilor
2. desi hotararea instantei penale a ramas definitiva si irevocabila, stabilirea despagubirilor civile ar urma sa se faca ulterior
3. desi actiunea penala nu poate fi stinsa prin impacarea partilor, sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) s-a dat rechizitoriu de trimitere in judecata sau din actele incheiate de autoritatile publice, semnate fara obiectii de propietarul, utilizatorul ori conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului,rezulta cu certitudine atat raspunderea civila a acestora, prejudiciile cauzate, cat si vinovatia penala a conducatorului auto care urmeaza sa fie trimis in judecata dupa finalizarea cercetarilor aflate in curs."
persoana prejudiciata isi ia un angajament scris prin care se obliga sa restituie de indata partial sau total, despagubirea primita, in functie de hotararea instantei penale in ceea ce priveste fapta, faptuitorul sau vinovatia.

In acest sens avand in vedere faptul ca evenimentul rutier face obiectul unui dosar penal, o solutionare pe cale amiabila este posibila numai dupa indeplinirea cumulativa a prevederilor art. 46 alin 3 ltiera a si b din Normele puse in aplicare prin ordinul CSA nr 20/2008." De aici ar trebui sa inteleg ca neajungand la impacare cu soferul vinovat, sunt nevoita sa astept plata daunei pana la incheierea procesului?
Dosarul l-am facut ,dar asiguratorul mi-a recomandat ca ar fi cel mai bine sa dau declaratia la politie ca altfel nu merge dosarul spre aprobare decat atunci cand se va incheia procesul
Buna seara! In data de 25 decembrie 2010 am fost lovit la semafor de o masina a carui sofer era beat. Acestuia i s-a gasit o alcoolemie de 0.57 in aerul pur expirat. La fata locului s-a prezentat un echipaj de politie si s-a intocmit proces verbal anexa2; soferul vinovat are RCA Carpatica. Am fost la cei de la asigurari pentru a intocmi dosarul de constatare, s-a facut constatarea ambelor masini (asa vor cei de la carpatica). Problema este urmatoarea: inspectorul de daune mi-a sugerat sa merg la politie cu soferul vinovat si sa dau o declaratie precum ca nu ma implic in procesul penal si sa-mi plateasca daunele masinii ca sa poata trimite dosarul la solutionat. Vinovatul nici nu vrea sa auda de asta, cum ca el mi-a dat polita RCA si sa ma descurc. Intrebare este: in cazul asta trebuie sa astept pana se termina procesul penal ca sa-mi pot lua banii de la asigurator? Astept un raspuns!