avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ami-tolo

Activitate ami-tolo

Multumesc,sunt sigura ca trebuie sa fac asta deoarece tatal lor a facut doua demersuri in instanta la 3 ani dupa divort si la 7 ani , dornid sa-mi ia copiii,nu a reusit ,dar ma gandesc ca acum daca voi fi plecata sa nu deschida in absenta mea un proces pentru incredintarea copiilor de care eu sa nu stiu nimic si sa am surpriza ca atunci cand ma intorc, copiii nu mai pot sta cu mine.
Ar mai fi o problema: eu locuiesc cu copiii in aprtamentul dobandit in timpul casatoriei,dar nu am nici un act de proprietate pe numele meu,fostul sot nu a vrut sa facem partajul ,s-a mutat doar din apartament,de asta nu sunt sigura ca nu ar fi in stare sa ma lase si fara copii si fara casa mai ales ca vreau sa-l las aici cu copiii.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a clarifica si problema apartamentului?Fostul sot a spus ca nu e de acord sa se vanda(de comun acord),daca as deschide proces pentru partaj ar fi costisitor...
Multumesc
Sunt divortata si am doi copii de 15 si 13 ani.Doresc sa merg pentru 2 luni in strainatate si vreau sa las copiii cu tatal lor in apartamentul in care locuiesc eu si copiii.Ce act ar trebui sa fac pentru a fi totul legal si a nu avea probleme ulterior?