avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Activitate mirelairimia

Activitate mirelairimia

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce este de facut in urmatorul caz:

Tatal meu decedat are 6 frati. El fiind cel mai mic a ingrijit de bunici. La moartea bunicului, tuturor fratilor le-au revenit cate doua pogoane de pamant arabil plus tatalui meu un loc de casa, aflat in vecinatatea casei unuia dintre frati. Toti fratii si-au facut titluri pentru parcelele lor, numai tatal meu nu. Dupa decesul tatalui meu, doi dintre frati cer parte din locul de casa. Restul fratilor stiu ca locul respectiv a fost lasat de bunic , tatalui meu si pot depune marturie in instanta. Fratele langa casa caruia se afla locul de casa deja a inceput o constructie pe respectivul teren desi acesta se afla inca pe numele bunicului decedat si "apartine" tatalui meu. Impozitul pe respectivul teren a fost platit din 1991 de tatal meu. Ce pot face? Practic cei doi frati au pretentii la mostenirea mea"nelegalizata" ce-i drept. In instanta se va face impartirea la 7? Pot ceilalti frati depune marturie in favoarea mea? Ei stiu ca terenul respectiv, cat si cele doua pogoane arabile sunt lasate "prin viu grai" tatalui meu, respectiv mie. Cum ar trebui sa procedez?

Multumesc!