avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate anyidulike

Activitate anyidulike

Proprietarii sunt 2 . Pe unul nu il mai gasesc la fostul domiciliu cunoscut iar celalalt nu are interes.
Deci daca, prin absurd, ceilalti proprietari ar veni, altceva decat iesirea legala din indiviziune nu au ce sa faca, in niciun caz noul proprietar sa ramana fara proprietate ?
Intreb ca sa stiu sa ii prezint eventualului cumparator riscurile la care se supune.
Ok, era doar o mica neintelegere din formularea dvs anterioara.
Nici nu imi imaginez ca as putea sa vand ceva ce nu e al meu si nici cine ar risca asa ceva.
Eu doream doar sa stiu daca pot sa vand ce e al meu daca e in indiviziune si am aflat ca da.
Ce riscuri sau complicatii ar exista pentru cei care ar cumpara partea mea ?
"In situatia dvs., daca doriti sa vindeti nu puteti vinde decit tot cota indiviza, si desigur cumparatorul se poate trezi cindva cu acesti coproprietari care sa pretinda cota lor de proprietate ( pe care dvs., legal nu o puteti instraina)"
Adica nu pot sa vand decat TOT terenul sau doar cota mea ?
Daca vand doar cota mea, atunci banuiesc ca ceilalt coproprietari ( pe cealalta jumatate ) nu pot decat sa isi ceara cealalta jumatate si sa ceara iesirea din indiviziune noului proprietar a jumatatii mele.
Dar asta nu inseamna ca cei care il cumpara isi asuma riscul ca mostenitorii respectivi sa apara candva ? (desi e f putin probabil pt ca am incercat din rasputeri sa dau de ei )

Buna ziua !
Am un teren intravilan ( cu un imobil construit pe el) obtinut printr-un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.
Persoana de la care l-am cumparat a decedat anul trecut.
In contract e trecut ca terenul este in indiviziune , iar ce mi se cuvine mie este 1/2 - specificat in contract.
Problema e ca nu reusesc sa dau de ceilalti mostenitori legali pentru a iesi din din indiviziune si a vinde terenul.
Terenul a intrat in proprietatea persoanei de la care l-am cumparat prin certificat de mostenire de la sotul ei.
Taxa de succesiune nu este facuta.
In contract este mentionat ca "cunosc ca raman in indiviziune cu mostenitorii " proprietarului initial de la care l-a mostenit si dna de la care l-am cumparat si ca "inteleg sa dobandesc pe riscul meu cota de 1/2 din imobilul sus-mentionat"
Cum pot sa il vand daca nu reusesc sa dau de ceilalti mostenitori care au dreptul la cealalta jumatate pentru a iesi din indiviziune ?
Ce se intampla cu cealalta jumatate din teren ?