avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Activitate didi13

Activitate didi13

Fostul sot nu are acum loc de munca. A fost director in cadrul unui minister dar a demisionat de curand , iar acum profita de faptul ca nu are loc de munca si solicita reducerea pensiei. Am aflat intamplator ca a fost membru in consiliul de administratie a unei RA, de unde castiga lunar 6000 RON, dupa cum reiese din adeverinta de venit depusa la dosar dar care nu a mai putut fi luata in considerare pentru ca a demisionat si din aceasta functie exact cu 2 zile inaintea intentarii procesului de majorare pensie alimentara. Este o discrepanta f. mare intre veniturile castigate acum cateva luni si venitul minim pe economie la care se va stabili pensia de intretinere si este cu atat mai nedrept cu cat copilul nu a beneficiat de banii care i se cuveneau. Nu se pune problema sa nu se obtina procentul maxim de 25% intrucat copilul meu are probleme foarte serioase de sanatate. Iar cu fostul sot nu se poate discuta, tot ceea ce face, face cu rea-credinta, stie ca am contractat un credit pentru constructia unei case, pe termen lung si ca rata pe care o platesc este de jumatate din salariul meu si stie cat de greu ne va fi daca nu va mai plati pensie alimentara. Mi se pare nedrept cu atat mai mult cu cat tocmai si-a achizitionat o masina de 40 000Euro, isi petrece concediile in strainatate(niciodata impreuna cu copilul nostru pe care nu il ia la el nici macar un week-end si asta de 10 ani ) si cu siguranta are economii din care ar putea ajuta copilul, daca ar dori.
Nu stiu ce urmeaza acum, poprire pe salariu nu mai are cine sa o faca, pentru lunile acestea de la inceputul anului cum se vor putea recupera diferentele neplatite? Comunicarea venita de la judecatorie pe adresa ministerului unde a lucrat se va trimite la viitorul loc de munca al fostului sot? Ma ajuta intr-un fel sa fac recurs si sa insist pe obtinerea cotei procentuale din venitul sau pt. a evita un nou proces de majorare dupa ce se va reangaja?
Multumesc pt. rabdare.L
La inceputul anului i-am intentat proces fostului sot pentru majorare pensie alimentara. Din adresele depuse la dosar cu venitul pe ultimile 6 luni reiesea ca venitul sau lunar era de peste 11000 in lunile august-decembrie 2008, insa pensia de intretinere a fost stabilita in functie de venitul din luna ianuarie 2009, de 4 ori mai mic, intrucat a facut dovada ca nu mai detine funciile respective. Am cerut stabilirea pensiei in cota procentuala de 25% din veniturile nete ale fostului sot intrucat veniturile acestuia fluctueaza in conditiile economice actuale (asa cum s-a si vazut din actele depuse) insa aceasta doleanta mi-a fost respinsa "intrucat mecanismul stabilirii pensiei consta in coroborarea venitului debitorului cu nevoile creditorului, iar aceasta operatiune de apreciere reprezinta atributul exclusiv al instantei de judecata".
Fostul sot tocmai a intentat proces pentru reducerea pensiei alimentare. Intrucat tocmai am primit comunicarea primului proces si avand cele 15 zile de recurs ma gandeam sa profit de faptul ca a solicitat reducerea pensiei alimentare si sa subliniez inca o data caracterul fluctuant al veniturilor sale, si sa incerc sa obtin totusi stabilirea pensiei in cota procentuala pentru ca zic eu, nevoile creditorului au fost dovedite daca pensia a fost stabilita la plafonul maxim de 25%, si oricum va urma apoi un alt proces de majorare a pensiei alimentare, pentru ca veniturile debitorului vor creste din nou (iar problemele de sanatate ale copilului nu le pot acoperi doar din salariul meu). Nu stiu insa ce trebuie sa fac mai departe, care sunt pasii ce trebuie urmati intr-un recurs?
In privinta celui de-al doilea proces, cel cu reducerea pensiei alimenatare, ma astept sa se stabileasca pensia la venitul minim pe economie, probabil ca va face dovada ca nu mai are loc de munca. Am gasit in dreptul Familiei de Adrian Pricopi o referire la faptul ca la calculul pensiei de intretinere pot fi luate in calcul si economiile si bunurile care prisosesc debitorului si pot fi valorificate pentru prestarea intretinerii. As putea face referire la veniturile sale mari obtinute in ultimile luni si din care probabil ca ii prisoseste ceva, poate la masina de teren de 40000 Euro pe care tocmai a achizitionat-o? Oricum simt ca ma lupt cu morile de vant dar mi se pare totul atat de nedrept incat as merge pana la extrem cu riscul de a deveni ridicola, doar pentru a-i face viata mai usoara copilului meu.Astept sfaturile voastre.Multumesc, D