avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate ionharcau

Activitate ionharcau

Răspuns la discuția denunt calomnios
buna ziua,

hotararea de condamnare a ramas definitiva, pedeapsa este in executare, denuntatorul a fost si el condamnat prin aceeasi hotarare pentru o alta infractiune si ne-am intalnit in penitenciar, unde a recunoscut imprejurarile in care a facut denuntul.
initial organele de ancheta i-au promis ca va primi o pedeapsa mai mica sau cu suspendare in schimbul denuntului, insa, dupa un proces care a durat 7 ani, a fost condamnat la o pedeapsa mai mare decat a mea

va multumesc
Răspuns la discuția denunt calomnios
cred ca art 259 c. pen

denuntatorul a recunoscut doar de curand imprejurarile in care a facut denuntul - prin constrangere.
cum se calculeaza termenul de prescriptie in acest caz?
Răspuns la discuția denunt calomnios
am fost condamnat in baza denuntului si pedeapsa este inca in executare

repet: care este termenul de prescriptie?
buna seara,

doresc sa aflu cum pot sesiza autoritatile despre un denunt calomnios facut impotriva mea

trebuie precizat ca acest denunt a fost facut de catre o persoana aflata in stare de arest, supusa unor constrangeri fizice si emotionale de catre organele de ancheta, aceasta recunoscand ulterior imprejurarile in care a facut denuntul. mai mult exista o serie de completari ale declaratiei initiale a denuntatorului, care cuprind un nr mare de neconcordante si contradictii, folosindu-se, in denuntul initial, olograf, un limbaj specific organelor de ancheta, pe care denuntatorul nu il putea cunoaste

care este termenul de prescriptie, avand in vedere ca denuntul a fost facut in urma cu 7 ani?

mai sunt sanse de reusita in eventualitatea initiarii unei actiuni in justitie?

va multumesc
Răspuns la discuția intreruperea executrii pedepsei 2
si cum ramane cu drepturile condamnatului !?! se respecta legislatia in vigoare sau ramane la latitudinea conducerii penitenciarului aplicarea pevederilor lg 275/2006
oare principiul uniformitatii legii este o utopie?
Răspuns la discuția intreruperea executrii pedepsei 2
revin cu o noua intrebare:

pentru perioada executata in regim special - in arestul politiei sau cea de carantina - se aplica un coeficient de multiplicare(ca in cazul in care se presteaza o munca remunerata)?

pecizez ca in cazul executarii pedepsei in regim special sunt restranse foarte mult drepturile condamnatului, in special cele referitoare la telefon, corespondenta, pachete si vizite (de ex. in cele 2 luni de arest preventiv au fost permise 3 pachete si 2 vizite ale cate unui singur membru al familiei si a fost interzis dreptul la telefon).
Răspuns la discuția intreruperea executrii pedepsei 2
sa va mai spun ca:

la primul termen condamnatul nu a fost prezent - normal, fiind in executare - iar instanta a fost "informata" despre inceperea executarii pedepsei de catre fiul condamnatului, prezent in sala (desi era instanta de executare si se presupune ca, dupa 3 saptamani de la inceperea executarii, ar fi trebuit sa ia act de acest fapt).

mai mult, fiul condamnatului NU A FOST LEGITIMAT DE CATRE INSTANTA (nici macar nu i s-a notat numele, facandu-se doar mentiunea - "fiul condamnatului"), asa ca in postura acestuia ar fi putut fi oricine si ar fi putut spune orice

halal justitie

probabil o sa va pun la dispozitie tot dosarul pe care s-a bazat acuzarea si condamnarea, pentru ca intentionam sa inaintam o plangere la CEDO, cu toate ca, momentan, inca nu putem sustine financiar o astfel de cerere, dar acceptam sprijinul oricui e dispus sa ni-l ofere

va multumesc pentru interesul acordat acestui caz
Răspuns la discuția intreruperea executrii pedepsei 2
DAR INAINTE SA FIE DUS LA TERMEN TREBUIE TRANSFERAT IN ALT PENITENCIAR SI NOI TOCMAI ASTA INCERCAM SA EVITAM
cum se poate renunta la actiunea in care am solicitat amanarea (intreruperea) executarii pedepsei cu inchisoarea? care este temeiul legal pentru o astfel de cerere de renuntare?

pe scurt:
- inial ne-am adresat instantei de executare, aflata in alta localitate decat cea de domiciliu al condamnatului, cu o cerere de amanare a executarii pedepsei cu inchisoarea;
- ulterior a inceput executarea pedepsei, condamnatli prezentandu-se la organele in drept de la domiciliu;
- la primul termen s-a adus la cunostiinta instantei inceperea executarii pedepsei, aceasta stabilind un nou termen si dispunand aducerea condamnatului si implicit transferul sau la un penitenciar din raza sa de activitate;
- intre timp s-au finalizat pocedurile de individualizare a pedepsei pentru condamnat acesta fiind incadrat in regimul semideschis si repartizat intr-un penitenciar de la locul de domiciliu

cum distanta dintre localitatea de domiciliu si cea in care se afla instanta la care s-a facut cererea de amanare a pedepsei conduce la imposibilitatea efectuarii vizitelor de catre membrii familiei, comdamnatul a considerat ca este in interesul sau sa renunte la prima cerere si sa se adreseze, cu o cerere noua de intrerupere a executarii pedepsei, instantei din localitatea de domiciliu




Răspuns la discuția intreruperea executarii pedepsei
doresc intreruperea executarii pedepsei pentru a nu fi efectuate 2 luni de inchisoare in plus, inainte de implinirea varstei de 60 ani, cand se poate solicita eliberarea conditionata