avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters93151

Activitate ContSters93151

Răspuns la discuția martor furt
Dl. Andymaurul o sa va rog sa nu mai faceti afirmatii de genul "martora a fost cumparata/amenintata" in nici un caz nu este vorba despre asa ceva.
Slava domnului hotii sau rudele acestora nu au incercat sa "vorbeasca" cu noi.
Daca tot cazul era construit pe baza unei declaratii atunci este vina procurorului ca nu isi face treaba riguros.
Eu chiar nu inteleg de ce politia cand urmareste hoti de buzunar(ca asta au fost) nu inregistreaza video, nu ar mai avea nevoie de martori.
Cred ca an uitat sa spun ca suma furata se ridica la cativa zeci de ron, o nimica toata, pentru care mama ajunge sa fie acuzata de marturie mincinoasa
RUSINE Politiei, au dreptate si europenii cand ne blameaza pentru justitie.
Răspuns la discuția martor furt
Nu am mai vizitat forum-ujl de mult si nu vazusesem cate mesaje s-au strans.
Vreau sa fac cateva precizari:
In primul rand nu stiu de ce se spune ca as fi fiica sunt baiatul doamnei in cauza.
Revenind la subiect mama a fost la politie la data care i-au cerut si data asta a discutat cu o politista. Si-a mentinut declaratia de la tribunal si nu a mai cedat insistentelor politistei.
Mi se pare ciudat cum actioneaza politia: acuza de marturie mincinoasa dar in declaratie a pus-o sa scrie tot despre procesul hotilor, tot a incercat sa o convinga sa scrie nu ca nu a vazut(cum a zis la tribunal) ci ca nu mai tine minte ca a vazut furtul. Asta probabil ar fi fost in interesul politiei si al procurorului. Nu au pus deloc intrebari despre modul in care i-au fost luata declaratia, probabil nu ii intereseaza sa acuze politistii, pe ei ii intereseaza procesul hotilor.
Astea ma fac pe mine sa cred ca nu o sa trimita in instanta dosarul referitor la marturie mincinoasa, pentru ca daca ar fi fost ar fi investigat macar nitel subiectul.
Răspuns la discuția martor furt
Am citit ca marturie mincinoasa este grava daca a produs efecte: arestarea hotilor sau condamnarea lor.
Parca imi aduc aminte ca unul din politisti a rostit cuvantul "recurs". Este posibil ca recunoasterea hotilor la politie sa se faca dupa o condamnare si pana la recursul acestora ?
In cazuri de furt sume mici se face cumva arestarea inculpatilor pana la o sentinta definitiva ?
Ma gandesc ca daca nu s-a facut arestare sau condamnare marturie mincinoasa nu se podepseste...
Răspuns la discuția martor furt
Mama s-a prezentat la proces si a schimbat declaratia spunand ca nu a vazut furtul in sine ci doar ca i-a prins politia.
Acum a fost chemata sa dea declaratie pentru marturie mincinoasa. Ce se mai poate face in acesta situatie ?
Avand in vedere ca eu am fost cu ea la politie cand a dat ultima declaratie si am vazut cum politiaii i-au indicat pe cine sa recunoasca si ce sa scrie in declaratie o poate ajuta cu ceva ? O poate ajuta dc si eu depun marturie ca politia a instigat-o la marturie mincinoasa ?
Franchetea politailor din acel moment ma face sa cred ca nu...
Răspuns la discuția martor furt
Daca vine la proces o sa fie intrebata de detalii, ori cum ar putea sa le furnizeze daca nu a vazut
Pe langa faptul ca poate respectivii poate sunt nevinovati, desi nu cred, am inteles ca politia i-a prins cu banii in mana
Răspuns la discuția martor furt
De fiecare data a scris in declaratie ce i-au dictat politistii si la fiecare declaratie de pana acum i-au zis ca e ultima.
Se poate sa isi schimbe declaratia cum ca nu a vazut furtul ci doar ca a vazut cum politistii i-a prins pe hoti ? Poate pati ceva avand in vedere ca declaratiile anterioare sunt mincinoase(cele dictate de politisti) ?
Discuție martor furt
Buna ziua,
mama a fost in apropiere cand politia a prins un hot. Din pacate politia pentru ca nu avea martori a convins-o sa semneze o declaratie de martor cum ca a vazut furtul. Apoi o chemat-o la sectie din nou ptr declaratie, i-a indicat pe panou persoanele pe care sa le "recunoasca" si i-a dictat o declaratie mintind-o ca faptasii oricum au recunoscut.
Acum este chemata la proces unde din nou trebuie sa spuna ce "a vazut". Cum poate sa scape din situatia asta ? Nu a vrut sa fie implicata dar politia a tras de ea la fiecare pas. Daca spune adevarul acum ca nu a vazut poate avea probleme ?