avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate cintia

Activitate cintia

Răspuns la discuția rectificare partaj voluntar
Si ar mai fi o intrebare:

in 2002 ,primaria Belciugatele a facut adaugarea pe titlul de proprietate a 2 nepoti{ {sot si sotie-care au primit donatia-in baza unei declaratii false -donatoarea declarand ca are 2 copii in loc de 3 iar cei care au primit donatia:au acceptat-o cu "recunostinta" -cum se specifica in acel act }} rezultand un titlu de proprietate cu 5 nume.

Nici primaria nu respecta legislatia?
O zi buna
Răspuns la discuția rectificare partaj voluntar
Multumesc pt lamuriri.
Rudele au spus acum ca ei citat-o prin ziar sa se prezinte la partaj si prin neprezentare a fost scoasa din acte.
Dar doamna notar Florea Maria nu ar fi trebuit sa specifice acest lucru in partaj?Mai ales ca la acelasi birou s-a facut si vanzarea.
Singura imputernicire pe care familia a avut-o,originalul fiind inca la noi,a fost ca familia sa o reprezinte in vederea introducerii in drepturi,dar nu si de vanzare.
As putea sa va pun un file cu acest partaj?
In 2001 s-a emis un titlu de proprietate de com Belciugatele,pe 3
nume-soacra mea si cele 2 surori,apoi acest titlu a fost modificat tot
de ei in baza unei donatii facute in 1992,de catre bunica si una din
cele 3 surori,prin care donau o parte ginerelui si fiicei acestei
surori,donatie in care bunica afirma ca are 2 copii si nu 3 si pe care
fiica si ginerele au semnat-o ca fiind in regula-declaratie falsa.Deci
titlul de proprietate contine acum 5 nume.In 2002 se face un partaj
voluntar la notar Florea maria si Brandusa,in care terenul din com
Belciugatele se imparte in 2 loturi,iar tot in 2002 la acelasi notar
un lot se vinde si se face rectificare si se specifica si numele
cumparatorului,fara ca sa se mentioneze pe partaj numele soacrei
mele,cf titlului de proprietate.In 2005 cumparatorul intabuleaza acest
teren,cu aprobare de la Of cadastru Calarasi,cu acte intocmite de un
autorizat,este si o schita a terenului cu cele 2 loturi,si nici pe
schita nu figureaza numele.Noi nu am putut sa facem succesiune pt abia
anul trecut avocata pe care am platit-o a scos titlurile in
original, familia a spus ca nu le mai are,dar am vb cu ei si atunci
au zis ca daca noi platim intabulare si cadastru pe ce a ramas,atunci
ei doneaza totul.Ok,am platit bani si depus acte,au facut masuratori
si de la Of Calarasi au spus stati asa ca ceva nu e in regula pe
partaj nu figureaza numele de pe T proprietate.Schimbati la notar
partajul.-au dus la notara Florea Maria si aia le-a zis sa ceara asta
prin instanta ca nu e de competenta ei.
Noi vrem sa le spunem la rude,avand in vedere ca ei au facut
magaria,sa ceara ei in instanta rectificarea la partaj,ca sa continuam
actele.

Dar eu vin si intreb:
a. tu ca notar cum ai procesat toate actele astea?

b. tu Of cadastru Calarasi cum ai aprobat intabularea pe lotul vandut?

daca vreau sa ii reclam unde pot sa o fac -la politie- si ce rezolv?
Cred ca am mai postat un mesaj asemanator,dar nu am primit confirmarea de autentificare pe email si am revenit,scuze..
Buna
Avem o problema si de 2 ani ne invartim intr-un cerc vicios si nu stim cum sa iesim.Pe titlul de proprietate original cu 3 nume-mama +2 surori,emis in 2001 de primaria Belciugatele,au fost adaugate inca 2 nume-fiica uneia din surori, si sotul fiicei ,in baza unui act de donatie din 1992,facut de bunica-si in care bunica declara ca are doar 2 copii,in loc de 3,in fata unui notar din Calarasi.In anul 2002 se face un partaj voluntar la notar Florea Maria si Brandusa,sector 3 Bucuresti,in care respectivul teren se imparte intre cele 2 surori ,fiica si ginere,mama -cea de a treia sora ,fiind omisa din partaj.In 2002,la acelasi notar Florea Maria se face si vanzarea unui lot din cele 2.Cumparatorul realizeaza actele de cadastru si intabulare pe terenul cumparat de el,este aprobat de Oficiul de cadastru Calarasi cu incheierre de intabulare.
Dupa decesul mamei in 2006 ,am vrut sa deschidem succesiunea,si am intrat in cercul in care ne tot invartim.Am fost la notar Florea Maria impreuna cu cei implicati in partaj dar aceasta refuza sa faca vreo rectificare in actul de partaj.
Cine trebuie sa se adreseze in instanta pt rectificare?
De asemenea as dori sa stiu unde pot reclama acest birou notarial ,nimeni nu a verificat titlul de proprietate sa vada cate nume figureaza?Oficiul de cadastru la fel,mai ales ca s-a facut o vanzare cu acte de intabulare?
Mentionez ca locuim in Israel si poate s-au bazat pe faptul ca nu ne prezentam vreodata cu cerinte?
Unde este legea ?Avocata care ne-a scos aceste acte doveditoare a ceea ce au facut ne-a spus ca respectivul cumparator este de buna credinta dar unde e legea?Multumesc