avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate corina2009

Activitate corina2009

Sunt casatorita de 4 ani. Din pacate de curand am realizat ca nu-mi mai iubesc sotul si in toti anii acestia am tras de el in orice faceam impreuna, iar atunci cand am fost eu la greu nu mi-a fost alaturi. Avem un apartament, o masina, toate realizate la insistentele mele si cu eforturile mele (eu am cautat apartamentul, eu am luat creditele necesare, eu am cautat finisajele, mobila). In toamna trecuta am ramas insarcinata, dupa doua luni am pierdut sarcina. Am fost foarte deceptionata, mi-l doream mult. Am realizat atunci ca sunt singura, ca nu am nici un sprijin, m-a cuprins o groaza. Au trecut luni de zile pana am reusit sa ma adun, slabisem tare, eram palida, trista; nu a facut nimic pentru mine. Singurul lucru cu care m-a consolat a fost sa zica "las ca facem altul". Cum am trecut printr-o perioada dificila nu a fost cine sa se ocupe de bani, de toate problemele casei. Avem aceeasi meserie asa ca mi-am luat suplimentar de lucru acasa, ar fi putut sa ma ajute si el, dar de cele mai multe ori era obosit sau era un sport la televizor care-i placea mult. Niciodata nu stia daca sunt bani in casa, daca am bani de rate, de cheltuieli, ma descurcam singura. I-am cerut divortul, nu e de acord pe motiv ca e catolic iar religia lor nu permite divortul, plus ca zice el: ma iubeste.
Cand am trecut prin perioada asta dificila, am avut un prieten care m-a ajutat foarte mult, mi-a cumparat vitamine, m-a punea sa mananc si povestea foarte mult cu mine, asa ca mi-am revenit si moral. Cand a plecat din tara a venit si mi-a dat o imbratisare si ne-am pupat, ne-a vazut un coleg de-al lui. Acum ar fi de acord sa divorteze dar in schimbul a 10.000 de euro daune morale, pentru ca l-am inselat. Mentionez ca nu am lipsit niciodata nejustificat de acasa, totdeauna stia unde sunt, nici nu am stat "peste program" la servicu, daca am stat comunicam cu el tot timpul pe messenger, iar discutiile cu prietenul care m-a ajutat le tineam in general pe messenger. Considera ca eu nu am fost corecta si ca ar trebui sa-i mai acord o sansa. sincer eu nu mai pot trai cu el, ma demoralizeaza, iar relatii fizice nu am mai avut cu el de 3 luni, nu imi mai doresc copii cu el dar nici sa am relatii fizice, mai ales cand am vazut ca dragostea mea valoreaza 10.000 euro. Acum singurele solutii care mi le ofera e sa raman in continuare cu el sis a fiu o sotie iubitoare si harnica sau sa-I ofer 10.000 euro. Deocamdata ma port ca o sotie model, e singura metoda prin care nu ma streseaza psihic, dar nu pot continua la nesfarsit asa.
Sunt de acord sa impartim totul corect, desi eu am depus efortul principal, eu am castigat mai multi bani, dar el nu vrea un divort de comun acord. Cum pot sa divortez de el? Poate sa-mi ceara 10.000 euro daune morale? il pot face sa fie de acord cu divortul amiabil?