avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate Albert Kurtyan

Activitate Albert Kurtyan

Dacă ţi-a lăsat 100% din avere şi nu a lăsat nimic la moştenitorii legali, atunci poate fi atacat.
În codul civil există legea moştenirii forţate care se cheamă "rezerva succesorală" -
În cazul în care ai luat prea mulţi bani, trebuie să-i dai înapoi la moştenitori - cred că 50%? Cam aşa ceva.
Trebuie verificat cine sunt moştenitorii rezervatari pentru calculul exact.
Lucrările de doctorat în drept sunt publice?
Unde le găsesc?
În material divorţului şi a obligaţiei de întreţinere, am nevoie de o clarificare. Există o hotărâre prin care se dispune o pensie alimentară de 1/3 şi se menţionează şi o sumă calculată la salariul minim, să zicem 300 lei/lună.
Ce anume se pune în executare, 1/3 sau suma fixă?
Dacă salariul debitorului obligaţiei se măreşte, este nevoie de o altă hotărâre judecătorească?
Simpla mutare din patrimoniul societăţii în buzunarul propriu e relativ simplă. Pur şi simplu societatea returnează utilajele sau contravaloarea lor din factură către persoana fizică creditoare (Mihai). Orice contabil poate face o notă contabilă şi o notă de predare primire pentru scoaterea din gestiune.
- Dar banii din cont sau utilajele reprezintă proprietate comună a soţilor, deci vor intra la partaj.
- Dacă nu vă înţelegeţi să face operaţiunea prin bună înţelegere, se poate face doar în instanţă.
Să precizez puţin şi să extind întrebarea.
Nu mă interesează cuantumul ordonat de instanţă cu titlu de onorariu de avocat (sau cheltuieli de judecată în general).

Mă refer la "onorariul de succes", care este o înţelegere dintre avocat-client.
Prin extensie, mă refer şi la plăţile făcute către un martor, de exemplu, pentru a compărea în instanţă şi chiar plăţile făcute către un martor expert angajat privat, pentru a depune mărturie.

Să considerăm că reclamantul nu solicită cheltuieli de judecată, dar nici nu doreşte ca aceste aranjamente financiare să fie făcute publice.

Care este legea ? Sunt acoperite aceste informaţii de secretul profesional?
Secretul profesional se întinde şi asupra onorariului convenit între client şi avocat sau al cuantumului procentual al onorariului?
Sau acestea nu reprezintă secrete profesionale şi pot fi descoperite în cadrul procesului?
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai ai spus cuvantul magic.; are mai multi giranti. Ei ar trebui sa fie speriati
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu înţeleg de ce este îngrijorată.
Băncile vor lua apartamentul bărbatului, nu îi iau apartamentul ei.
Soţia supravieţuitoare ştia că bărbatul ei mai are şi alţi moştenitori, din altă căsătorie, şi că după moartea soţului, averea se va împărţi şi la celălalt copil al lui.
Pe de altă parte, dacă imobilul este ipotecat, nu înţeleg cum poate să spere că va păstra apartamentul dacă e pus garanţie la bănci.
Eu mă îndoiesc că soţia este aşa de surprinsă de faptul că nu va moşteni prea mare lucru.
Soluţie nu există.
Ce pretenţii poate să aibă la moştenire după un soţ falit?

Există o speranţă. Unele bănci nu dau credite decât dacă debitorul semnează o asigurare de viaţă având ca beneficiar banca. Dacă are asigurare de viaţă, te-ai scos.
Păi tu vrei aplicarea retroactivă a protocolului?
Tempus regit actum.
Şi uite aşa ne pierdem vremea în instanţă...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este o servitute de trecere pentru o utilitate publica preexistenta pe care ai "cumparat-o" impreuna cu imobilul.
Dreptul de servitute de trecere, reglementate de art. 616-619 Cod pr. civilă, ca orice drept de servitute este un drept perpetuu, fiindcă se menţine atât timp cât există cele două imobile şi situaţia care a determinat constituirea lui