avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1378 soluții astăzi
Forum Activitate PLiana

Activitate PLiana

La asta m-am gandit si eu si am intrebat ce sanse am sa-i castig in instanta . .
daca dau in judecata angajatorul pentru retrogradare, am sanse de castig.?? Firma este in insolventa .

Mentionez ca decizia am semnat-o, fisa postului mi-a fost data spre informare fara a fi inca nevoie sa o semnez , atributiile sunt aceleasi, cu diferenta ca o sa aprobe unele acte noul DIRECTOR (seful meu) salarul a ramas nemodificat, . Actul aditional am reusit sa-i aman semnarea , pentru saptamana viitoare . Actul aditional era formulat asa ... Salariatul .. de comun acord am convenit la schimbarea functiei incepand cu 01.07.09 din Reprezentant MC in functia de Responsabil MC conform art 17 litera d, art 41 lit.c din Codul Muncii ; art 21 si art 16 din CCM, art 2 alin.1 lit e din Regulam Intern . ACEST LUCRU DATORANDU-SE NECESITATILOR DE PRODUCTIE SI O MASURA DE PROTECTIE, AVAND IN VEDERE RESTRANGEREA SI REORGANIZAREA ACTIVITATII DIN CADRUL SOCIETATII . Celelalte clauze din Contr individual de munca raman nemodificate .
....
Ce este curios pentru restrangere si reorganizare activitate angajatorul mai infiinteaza un post de Director Calitate .

X-(#-o
Functia mea este de Reprezentant Management al Calitatii (RMC)[/b si acum Directiunea generala vrea sa ma retrogradeze ca Responsabil Management al Calitatii si voi fi subordonata unui Reprezentant Management al calitatii ( un nou RMC) .
O sa am aceleasi atributii (audituri interne si audituri externe, certificari/recertificari) cu diferenta ca noul RMC va semna/viza actele ce le fac eu cu numele lui .
Am intrebat azi Directiunea Generala despre retributia mea si mi s-a raspuns ca inca nu se stie ,poate ca nu mi-aau raspuns din cauza ca nu am semnat inca decizia . Decizia era formulata asa " Directorul General..... decide ca incepand cu data de 01.07.09 dna..... sa fie trecuta ca Responsabil Manag al Calitatii. . (fara nici un articol din vreo lege). Mi s-a spus ca dupa semnarea deciziei o sa primesc un act aditional la contract .

Firma la care lucrez este in insolventa si la sedinta de azi s-a anuntat ca se vor face restructurari si in luna iulie, atunci m-am gandit ca vor sa scape de mine prin aceasta , pentru ca daca ma dau somera din postul de RMC trebuie sa-l desfiinteze .
Daca ma retrogradeaza si retributia va fi mai mica o sa am si somajul mai mic ?? daca ma da in somaj .

sper ca acum am fost inteleasa .

Multumesc pentru raspunsuri .
Analore a scris:

Faptul ca respectiva decizie nu este completa si ca la prima vedere se modifica doar denumirea postului d-v ..nu e chiar un semn bun ptr ca s ar putea ca angajatorul sa urmareasca un alt lucru respectiv sa va convinga sa plecati de buna voi ...respectiv sub pretextul "reorganizarii" sa va scchimbe fisa postului sa inlature 2,3 atributii dar sa scada semnificativ retributai








La ce as putea sa ma mai astept dupa nesemnarea deciziei ?????????????
AM REVENIT, ROG RASPUNS URGENT .
Am fost chemata acum la Bir Resurse Umane si mi s-a dat sa semnez o decizie in care ma trecea din Reprezentant Management al calitatii in responsabil Management al calitatii, fara nici un articol din nici o lege , dupa aceasta decizie a spus ca va face un act aditional . AM REFUZAT SA SEMNEZ DECIZIA . Nu scria nici daca salarul va fi diminuat , nici ca poate fi contestata in 30 zile .

Am procedat bine, ce sa fac ....?

????????
Cred ca prin acea decizie era acodul meu la modificare si daca o semnam avea dupa ce sa faca actul aditional .
Mi s-a mai spus ca dupa acea decizie voi primi fisa postului cu aceleasi atributii .
Multumesc pentru raspuns , o sa va tin la curent .
PLiana a scris:

Multumesc pentru raspunsul prompt . Astept decizia si o sa hotarasc in consecinta .


Va mai cer un sfat , CUM TREBUIE PROCEDAT _daca primesc decizia, o semnez si apoi atacat decizia .in instanta ?? .
Multumesc pentru raspunsul prompt . Astept decizia si o sa hotarasc in consecinta .
Sunt Director de departament azi am fost chemata la Directiunea Generala si am fost anuntata ca voi fi retrogradata si in locul meu va veni un alt director care va fi SEFUL MEU , nu aveau nici un motiv sa faca aceasta , deoarece eu mi-am indeplinit indatoririle. (Se poate asa ceva ??? sa retrogradeze, si sa aduca pe alcineva, dar voi ramane cu aceleasi indatoriri iar celalalt director numai ca va semna, pt ca nu are pregatirea necesara ) Am intrebat motivul si mi s-a raspuns REORGANIZARE . Postul oferit este mult sub nivelul studilor mele si retributia la fel . ASTEPT un sfat urgent . Multumesc .