avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters94193

Activitate ContSters94193

Stimate Doamne si stimati Domni, negasind un subiect asemenator cu al meu am decis sa deschid un nou subiect si va rog sa ma ajutati cu sfaturi sau indrumari.
In anul 1998 am divortat si am platit pensie alimentara pt fica mea pina in anul 2003, cind ex-sotia, recasatorita si fica mea au emigrat in Canada definitiv prin interviu ssmd(green card). De atunci nu am platit pensie alimentara, dar am trimis cite un cadou ficei mele de ziua ei sau de Craciun. Intre timp m-am stabilit in Germania primind sedere definitiva. Am incercat sa tin legatura cu fica mea dar mama ei a fost contra si i-a interzis, dar totusi prin messenger am reusit sa vorbesc cu ea de citeva ori, aflind ca mama ei ii spusese sa ma uite pt ca sint un om rau si ca eu iubesc pe alt copil nu pe ea si trebuie sa-l iubeasca pe cel care o creste( tatal vitreg), nu pe mine.Pe vremea eceea fetita avea 9 ani acum are 13 iar de 4 ani nu mai avem deloc contact , sa-u mutat au schimbat si nr de telefon, e-mail tot. Din anul 2003 de cind au plecat nu au fost deloc acasa.
Acum in mai primeste mama din Romania, o citatie pt mine, fiind chemat in judecata in Romania, intentat de ex-sotia, pt marirea pensiei. bineinteles judecata a fost in lipsa ambelor parti, doar avocatul din partea ei fiind de fata.
Acum citeva zile primesc si eu de la autoritatile germane o scrisoare prin care mi se comunica intenterea procesului si mi se cere am-i da locul de munca si a adeverinta de venit pe ultimele 6 luni.
Ca si motiv de actiune scrie ca ex-sotia cu fata mea traiesc in Romania si doar in vacanta merg in Canada in vizita la noul ei sot care lucreaza acolo. Minciuna, cum se face atunci ca fica mea e la scoala in Canada, si ca nu au fost in Romania de 6 ani. Cind au plecat in Canada nu am semnat nimic ca sint de acord. Noi am avut si o casa care nu am departajat-o, gindindu-ma la fica mea am lasat sa stea acolo cu noul ei sot. Pe urma au vindut casa fara sa stiu si au placat in Canada. Nu i-am dat in judecata gindinduma ca poate fica mea o sa aiba alt viitor iar banii au trebuit pentru a incepe o noua viata acolo.Totul a fost in regulapina au plecat, im-i vizitam fetita, venea la mine, eram in relatii f bune cam pina in 2005 la doi ani dupa ce au plecat, de atunci totul s-a stricat.La inceput ne-am inteles ca nu o sa avem pretentii unul fata de celelalt.
Se poate sa fiu chemat in judecata in Romania chiar daca eu stau in Germania iar reclamanta in Canada?
Nu e nevoie de o ancheta sociala sa stabileasca daca fetita cu mama ei locuiesc in tara, daca fetita merge la scoala ssmd? De ce acum dupa sase ani ma cheama in judecata?
Va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa fac, credeam ca totul este rezolvat, iar acum surpriza.
Oricum am deschis un cont unde lunar pun niste banuti pt fata mea, cind va inplini 18 ani sau pt facultate daca vrea sa mearga.
Va multumesc anticipat.