avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate RPaul

Activitate RPaul

Cum sa intocmeasca agentul procesul verbal cand eram langa el atunci cand a pus dosarul inapoi in spate si a plecat cu masina fara sa scrie nimic .. si mai pus si spusele celui de-al 2lea agent .. care mi-a spus clar :" baieti am vorbit si cu agentii de dinainte, ei v-au iertat, dar noi nu va mai putem ierta si va dam amenda" , la care mai pui si ca a 2a tura de agenti au sunato pe mama si i-au spus ca acuma imi va da amenda, si data trecuta nu.. in procesul care l-am primit acum in posta scrie clar :"Refuza sa semneze dar a luat la cunostinta despre intocmirea procesului verbal"


Da, am inteles ca am gresit, am spus asta si agentilor, si parintilor ..
Da, am inteles ca am gresit, i-am spus si celui de-al doilea agent. Dar cum poate sa scrie in procesul verbal ca EU am fost instiintat de intocmirea lui ? Nici nu am fost de fata, nici nu mi-a zis ca il scrie, nimic, PANA si al 2-lea agent mia spus ca prima oara am fost "iertati", ca ni sa dat un avertisment, nici vorba de proces verbal ..
Buna, am niste intrebari daca se poate.

Sunt minor, 16 ani, mama a fost plecata din localitate in data de 24.05.09, si am chemat niste prieteni la mine. Radeam si ascultam muzica si cineva a chemat politia. Au venit la usa 2 agenti si mi-au spus ca de ce ascultam muzica, si ca ne vor da amenda. Am cobor la masina eu cu un prieten si i-am spus domnului agent ca nu vom semna procesul verbal. Acesta a luat de pe bancheta din spate un dosar cu procesele, si s-a dus pe locul soferului. I-am spus din nou ca nu vom semna. Atunci agentul a pus inapoi pe bancheta din spate dosarul, si ne-a zis "Bine, noapte buna baietii, aveti grija de acum" si a plecat. Toate bune si frumoase pana acum..

In data de 07.06.09 acelasi lucru. Mama pleaca de acasa, vin niste prieteni, este muzica de data asta chiar mergea tare, vine politia, alti agenti. Acestia mi-au spus ca primii agenti mau iertat, ca ne-au dat un avertisment dar ei ne vor da amenda. Am discutat cu ei foarte ameabil, chiar daca agentul striga la mine. Am cobor la masina, mi-a intocmit proces verbal in valoare de 100RON si l-am platit in termen de 15 zile.

In data de 30.06.09 am primit recomandare in posta cum ca as avea ceva la posta locala. Am fost si am primit un plic de la politie. In plic am gasit un proces verbal din data de 24.05.09 in care scria ca am deranjat linistea publica si amenda de 300 RON. Si mai scria ca contravenitul ( adica eu ) refuz sa semnez procesul verbal DAR am luat la cunostinta despre intocmirea procesului. REPET, primi agenti din data de 24.05.09 NU au scris in fata mea nimic, si-au pus dosarul in spate, pe bancheta, si au plecat, iar agentii din 07.06.05 mi-au spus ca prima oara m-au iertat, dar acum imi vor da amenda.

Deci sa REPET, Primi agenti NU au scris nimic de fata cu mine, iar a 2a tura de agenti mi-au spus ca PRIMA OARA a fost doar un AVERTISMENT si acum imi vor da AMENDA

Si uite ca m-am trezit cu inca o amenda ... Ce pot face?