avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate 4924

Activitate 4924

Am primit mesajul dv., pe mine ma intereseaza foarte mult acest aspect pentru ca nu vreau sa iau bani de la oameni, care in momentul cand au solicitat co nu aveau cum sa stie ce se intampla peste cateva luni bune; mai cititi si HG 250/1992, si in mod deosebit art. 20; totusi, in aceasta HG se face referire la niste articole din Codul Muncii care acum nu se mai regasesc.
Exact asa consider si eu, dar nu am o baza legala prin care pot demonstra neretinerea; adica, dupa ce ca sunt dati afara, mai trebuie sa le retin si niste bani de care au beneficiat intr-o perioada cand nimeni nu stia ce avea sa se intample dupa cateva luni.
Ca urmare a aplicarii OUG 63/2010 institutia unde lucrez (bugetara) se desfiinteaza;
de la inceputul anului si pana la aparitia OUG 63, multi dintre colegi au efectuat CO cuvenit pe anul 2010; intrebarea mea este daca pentru acestia trebuie sa le retin c/v zilelor de co necuvenit pentru perioada octombrie - decembrie 2010 (cu data de 6 oct. 2010 institutia este desfiintata). Eu personal consider ca nu ar trebui, dar cei de la resure umane sustin contrariul. De asemenea ma intereseaza baza legala care mi-ar permite sa nu fac aceasta retinere. Va multumesc.
Asi dori opinii ref. urm aspecte:
- pt nov reducere ch pers cu 9.6%, pt. dec 15.5%; daca art.10 din lege 329 stipuleaza la lit d- alte masuri cu efect echivalent- , este corect sa raportez aceste procente la medie ch. pers. din bugetul initial pe anul 2009, tinand seama de faptul ca s-au facut rectificari negative, deci economii; suma rezultata nu trebuie sa depaseasca nivelul ch. pers in lunile respective, iar daca este asa , nu mai este nevoie sa se ia zile fara plata;
- art 11/l 329 interzice plata orelor suplimentare in 2009, dar HG 281/1993 se abroga cf. l 330 cu 1 ian 2009; corespunzator premiu 2%, art 49 al 2 interzice, dar aceeasi HG se abroga tot in ian 2009; in consecinta acestea se pot plati pana la sf. an 2009.

Ce credeti, este corecr?
Aceasta lege produce efecte incepand cu 12 nov. 2009; doresc sa ma lamuriti in urmatoarele privinte:
-la stabilirea zilelor CFP, am considerat ca, daca pt. oct-dec. 2009 sunt 10 zile CFP, pt intervalul 12 nov.-31 dec. , corespund 5.3 zile, adica 42.5 ore. este corect?
- in nov. 2009 se pot achita orele suplimentare efectuate in oct. 2009, corespunzator dec.2009 pt. perioada 1-11 nov. 2009, daca legea produce efecte incepand cu 12 nov. ?
-se poate lua prima de 2% pt. perioada I-X 2009, tinand seama ca dispozitia a fost semnata pe data de 05.11.2009, aceasata urmand sa fie cuprinsa in drepturile sal. af. lunii nov.?
- cum se procedeaza cu persoanele care figureaza in CO in perioada 23 XI- 17 XII 2009 ? se retine acelas nr. zile CFP ?
- la ce ar trebui sa ma raportez cu cei 15.5% ? eu am gandit ca se face media pe primele 10 luni prevazute in buget 2009 la chelt. personal ( inclusiv ch. cu tichetele de vacanta ) , se scad 15.5%, si in functie de rezultat, poate sa nu fie cazul de a mai retine zile CFP ( din cele 5.3 ), sau sa se retina numai diferenta .

Va multumesc anticipat pt. raspunsuri.