avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Activitate monia1977

Activitate monia1977

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
hardmuth a scris:

Pentru cei care au urechi sa auda si ochi sa vada...
Din pacate nu am cum sa nu remarc ceea ce sigur au observat si alte persoane...am mari suspiciuni, am trecut la presupunerea rezonabila ca si la sng s-au cumparat masiv locuri anul acesta...32 din judetul dolj in primii 150.. la acestia daca ii adaugam pe cei din judetul invecinat Olt...am crezut ca doar la examenele direct pe post se intamplat acest lucru si acolo se intampla pe fata: la Bacau, C A Bucuresti dati un search pe google numele celor care au intrat si o sa descoperiti cine sunt (fii de procurori, judecatori, rude sau afini de gradul IV ca in lege :) ) cei care ati participat puteti confirma cum s au desfasurat "probele"..
Intra si copiii buni care invata pe branci cate 10-12 ore pe zi dar dupa cate incercari...
Din pacate exista o parte corupta si observ ca e partea high decision a justitiei...



te contrazic hardmuth,
Eu am terminat in aprilie SNG-ul la parchete cu 10 insi din Craiova, in total 16 din Oltenia din totalul de 30 de locuri, si pot sa-ti spun ca din astia 16 doar unul singur avea rude in domeniul juridic. Sunt copii/oameni simpli ca mine, ca tine, insa intr-adevar din Craiova-Dolj in fiecare an sunt foarte multi care intra la SNG.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
iulia_sabi a scris:

da. se scoate sintagma anual . deci exam la sng se va org ori de cate ori este necesar....deci se da si in septembrie asa cum banuiam


sau nu se va mai sustine asa de des ca pana acum, adica "anual"... asa cum era pana acum... si asta se tot aude de ceva timp prin SNG. Iar in septembrie sigur nu se va da... nu exista spatiu, nu sunt formatori, nu-i finantare, plus ca cei care intra acum termina abia in decembrie. Probabil sa se tina la inceputul lui 2015, insa ma indoiesc.

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Anatoli... o sa-ti aduci aminte cu siguranta... ai sa vezi...nu degeaba ai invatat. Nu pleca cu premise asta in schimb.
Geanina n...mi se pare mie sau tu esti din Valcea si ai fost la un pas anul trecut? Daca esti fata din Valcea, ne-am intersectat de vreo cateva ori... ai o fetita la scoala 10??!!!
Oricum, bafta la examen tuturor!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Si uite ca nu am uitat de forumul in care mi-am petrecut ultimele trei sau patru veri... Spor la invatat pe ultima suta de metri. Bafta sa aveti cu totii si dupa ce intrati va vand niste ponturi... gratis B-). Fiti atenti la fiecare subiect, la fiecare cerinta si nu va lasati intimidati de cei care cica "invata mot a mot codul". Nu exista asa ceva si nimeni nu pretinde asta de la voi. Esenta conteaza nu ambalajul, nu se da nici un punct pentru exprimare. Dupa ce intrati la SNG sunt cativa profi care va vor da acest punct. Bafta multa
PS... DahliaNoir astept vesti bune.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
In MO din 7 febr sunt modificarile aduse NCPP
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Luati in calcul asta...daca se da in aprilie cursurile vor incepe undeva in iunie, in 2010 examenul a fost in febr si cursurile au inceput in mai....credeti ca se mai sustine examenul din sept in conditiile in care cei din aprilie trebuie sa termine in noiembrie, iar cei din septembrie incep in octombrie? PS: se pare ca pe bucuresti se scot 40 de posturi de grefier pentru ca se infiinteaza nu stiu ce tribunal... examen direct pe post
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
eu deja va astept in Bucuresti, iar daca aveti intrebari va astept pe privat...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
fetelor, eu nu va inteleg. de ce va ganditi la... unde va fi postul? ganditi-va ca va asteapata un examen extrem de greu, poate nu datorita dificultatii subiectelor ci datorita concurentei, apoi va asteapta 6 luni de carte nene, nu gluma, 6 luni in care va veti lupta pentru a lua note cat mai mari atat la teste cat si la evaluarea continua, ca sa nu mai vorbim de examenul final.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
da, recomandare de la ultimul loc de munca. Acum depinde si ce iti cer cei de la Curtea de apel... noua ne*au cerut recomandari si diplome master etc si un scurt interviu... altii au cerut pe langa recomandari nr. de telefon de la un vecin si au sunat sa afle ce fel de cetatean esti :))) . Si eu am avut aceeasi deilema...daca nu-mi dau recomandarea, insa mi-am facut griji degeaba... mi-au dat recomandarea si zi libera sa ma duc sa o duc... pentru un post eliberat sunt zeci de insi care asteapta la coada, asa ca nu cred ca vor fi probleme, mai ales pe criza asta...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
salve din nou...eu am ales parchete. am plecat setata pe parchete de cand am dat prima data. in fiecare an m-am apucat cam in iunie de invatat, dar 2 ore pe zi, max 3 caci am avut serviciu si am si copil, iar cu doua saptamani inainte de examen mi-am luat concediu, insa am luat la SNG abia cand am avut trei saptamani pline libere inainte de examen, adica a treia oara. Dar sa stiti ca sunt foarte multi care intra din prima. Trebuie sa fiti foarte atenti la subiecte, eu a doua oara am picat la mustata si din cauza mea. Din cate se aude codul de procedura penala va intra in vigoare in februarie insa nu stiu daca la SNG se va da din el...noi avem cateva ore de prelegeri pe noul cod... stiu doar ca sunt foarte multe modificari. Oricum ca un sfat, urmariti site-ul grefieri.ro si csm1909.ro si nu ratati nici un examen direct pe post...