avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate fery_alina

Activitate fery_alina

Buna ziua . Am revenit cu o alta intrebare , sper sa imi raspundeti si de data aceasta . V-am spus in ultimele mesaje ca baiatul a primit 5 ani (a scazut pedeapsa de la 7 ani ) .
Am si eu 2 nelamuriri :
1. Am auzit ca in noul COd Penal ... 1 an penal va fii de 6 luni in loc de 8 ? am inteles bine ?
2. In cazul in care intra Noul Cod ... se vor schimba si pedepsele pentru incadrari nu ? el va intra in aceasta schimbare ? Nu stiu daca ma fac inteleasa ... De ex ... daca Codul intra de la 1 sept 2010 , pedeapsa lui va fii recalculata dupa noul cod ? sau doar pentru cei care intra in puscarie DUPA 1 sep 2010 cand intra in vigoare se aplica ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua , si eu sunt tot intr-o situatie asemanatoare si vroiam sa deschid un topic nou. Am sa scriu aici si va rog sa raspunda numai persoanele care chiar stiu putin drept si au lucrat in acest domeniu ...
Mama mea are cateva credite luate ... nu ma intrebati pt ce ca nici eu nu stiu sa va spun ... Nu sunt valori mari ... cum vedem la tv ... dar pentru familia mea sunt enorme ... mai ales in situatia actuala.Sunt 3-4 credite ... Unul pt masina ... in valoare de 4500 de euro (90 de euro lunar) ... si mai 3 credite de aprox 200 mil , 160 mil , si 80 de mil ... (astea de care stiu eu) . Situatia noastra nu este tocmai roz , eu am terminat facultatea si nu mi-am gasit de lucru , tatal meu a fost dat afara anul trecut si in ianuarie se termina somajul iar acum a fost data si mama afara. Nu vreau sa cobesc dar in situatia asta nu cred ca o sa ajungem foarte bine . Eu mai am un frate .. la casa lui cu copil mic , dar care sta in chirie.Am uitat cred sa precizez ca si noi stam tot in chirie. Intrebarea mea ... in cazul in care Doamne fereste ... decedeaza parintii ... din cate am vazut mai sus ... mostenitorii (eu si fratele) .. vom mosteni si datoriile lor ... Dar in aceasta situatie , in care NU AVEM ce mosteni ? in afara de masina care nu acopera nici macar unul dintre credite ... CE putem pati ? Sau cum putem plati noi acele credite ? Ma streseaza ingrozitor aceasta situatie ... si nu stiu la ce sa ma astept .. Va multumesc pt raspunsuri anticipat!
Va multumesc frumos pentru promptitudine! Atunci sa mergem pe varianta recursului la Curtea de Apel ? Nu are cum sa fie mai rau ? :)
Buna ziua , revin cu amanunte in cazul verisorului ... dupa decizia ce i-a fost data in care a luat 7 ani a atacat aceasta decizie prin apel si i s-a redus pedeapsa la 5 ani si acum mai are dreptul la o ultima cale de atac si anume la un recurs la Curtea de Apel. Vreau sa ma ajutati cu un sfat daca se poate ..i se mai poate mari aceasta pedeapsa de 5 ani ,este riscant sa se faca si acest recurs? El zice ca nu ar mai trebui sa facem acest recurs ... Exista sansa sa revina judecatorul la pedeapsa de 7 ani ? Ce ma sfatuiti ? ramanem cu acesti 5 ani sau sa mai incercam ? Dar daca facem recurs trebuie angajat din nou avocatul si nu prea are mama lui de unde sa mai imprumute alti bani ... in fine ... DPDV juridic ... ce ar trebui sa facem ?

PS : Rog persoanele ca felixtm sa nu mai raspunda ... si daca nu au ce face sa intre pe alte site'uri sa se delecteze ... gen hi5 ... facebook ... multumesc frumos ! Si astept raspuns cat mai curand !
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri ! Eu sunt constienta ca nu a facut bine ce a facut ... nu ii iau apararea kiar deloc ... dar mi se pare o idiotenie de multe ori justitia asta a noastra ... Nu mi se pare normal ca la un om care a omorat pe cineva ...sa i se dea 4 ani cu suspendare si la unu care fura o gaina sa ii dea 7 ani ...

Va multumesc inca o data si va doresc o zi minunata !
Buna ziua la toata lumea , urmaresc de mult acest forum dar nu am crezut ca voi avea nevoie de ceva sfaturi si nelamuriri de la dvs vreodata.Sper sa fie pe aici cineva care sa ma ajute cu niste sfaturi , idei ... Problema este urmatoarea : am un verisor care a intrat intr-o belea ... intr-o noapte de martie 2009 (4 martie parca) se intorcea de la un chef cu inca 2 prieteni de-ai lui , ajunsese chiar in zona unde locuieste.Unul dintre "prieteni" era ciorditor de meserie ... dar niciodata nu a mai fost inchis deoarece si el implinise doar de cateva luni 18 ani , la fel ca varul meu.Pe strada trecea o femeie care mergea la lucru , era ora 4-5 si s-au napustit asupra ei.Unul tinea de 6 , varul meu i-a pus mana la gura iar celalalt i-a luat geanta . In portofel erau doar 10 lei ... trist dar adevarat ... Aproape o luna mai tarziu , "ciorditorul" s-a trezit la usa cu politia ..si sa nu pice singur in belea ... l-a bagat si pe varul meu . Maica-sa era la lucru la ora aceea ...si l-au luat pe sus fara nici o treaba. Prima intrebare : se poate pune in discutie la proces acest aspect ? faptul ca nu aveau nici un mandat pentru el atunci cand au venit sa il ia ? de fapt politia venise dupa celalalt ... femeia aia nu le vazuse fata ... dar ducandu-i la politie , ei au recunoscut tot... probabil amenintati ..sau cu promisiuni ... Am mai citit pe aici pe forum cateva astfel de cazuri dar ...fiind la prima abatere , fiind inca la scoala ... le-a dat drumul ... La el nu a fost insa asa ... dupa cateva procese chinuitoare ... sentinta a fost crunta ... 7 ani !!!! pentru 10 lei ???? nu inteleg ... kiar nu se poate face nimic ? baiatul si-a dat seama probabil prea tarziu de greseala pe care a facut-o ... acolo la penitenciar lucreaza , inca din prima luna ,si incearca sa fie cat de cuminte poate ... am inteles ca se scad la pedeapsa zilele lucrate ... Nu gasim nici un avocat bun ... care sa stie sa vb concret ... ce sa poate face si cand ... asta care il avem acuma nu ne spune mai nimic ... Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi ? va multumesc frumos !