avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate tigros

Activitate tigros

Raspundeam la mesajul dvs de mai sus :).

Intrebarea suplimentara ar fi daca e ok sa pun pe aceeasi factura pretul masinii si stingerea datoriei firmei catre mine, factura avand astfel valoarea 0 RON.

Multumesc.
Firma nu este platitoare de TVA si este microintreprindere cu impozit pe venit 3%, care momentan nu prea mai are activitate (doar o factura intarziata, din cauza careia am si platit impozit forfetar aiurea).

As ingheta-o, dar nu pot din cauza masinii (o platesc printr-un credit pe firma, credit pe care il finantez personal, neavand venituri pe firma).

Multumesc.
Am o microintreprindere pe care intentionez sa o inghet pentru ca mi se pare aiurea sa platesc impozit forfetar aiurea pentru o activitate comerciala irelevanta ca si venituri. Am insa o masina achizitionata pe firma, masina pe care vreau sa mi-o vand mie ca persoana fizica, administratorul firmei si asociat in aceasta firma.

Avand in vedere faptul ca in ultima perioada am tot imprumutat firma cu bani pentru plata diverselor datorii si ca doresc sa nu mai generez venit pe firma ca sa nu platesc aiurea impozit forfetar, vrea sa imi vand masina de pe firma pe persoana fizica cu 0 lei sau ceva simbolic.

E ok daca specific in contractul de vanzare - cumparare ca pretul este 0 RON deoarece eu ma angajez sa nu imi recuperez creantele pe care firma mi le datoreaza? Daca da, ce se intampla de fapt in contabilitatea firmei unde cumva ar trebui stinse aceste creante pe baza unui document anume (care ar fi acest document)?

Exista alta modalitate de stingere a acestor creante prin cesiunea autoturismului din proprietatea firmei in proprietatea mea ca si persoana fizica in calitate de administrator/asociat (mai am un asociat in firma ce nu are pretentii asupra autoturismului)? Daca da, cum se realizeaza acest lucru la nivel de acte (tot contract?) si cum la nivel contabil?

Va multumesc anticipat!