avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate ntgheorghe@yahoo.com

Activitate ntgheorghe@yahoo.com

Va multumesc sa-mi raspundeti la intrebarea precedenta caci avem mare nevoie !!!
Va multumesc f. mult Va urez o zibuna
Nu am renuntat la domiciliul in Romania pentru ca am o locuinta si vin regulat in Romania si stau in fiecare an toata vara.

Care este deosebirea intre 'resedinta' si 'domiciliu '?

De ce un cetatean roman si deci cetatean european nu poate avea un document de identitate eliberat de propria tara, tinind cont ca cetatenia europeana nu anuleaza cetatenia romana si nici o alta cetatenie dubla nu o anuleaza. Mi se pare un abuz sau o necunoastere a legislatiei ?
Buna ziua,

Am depus documentele la circa de politie din sectorul meu pentru reinnoirea cartii de identitae pentrul motivul 'expirare'. Cind m-am dus sa-mi retrag cartea, nu era de gasit pe nicaieri si in final persoana de la eliberare mi-a spus ca nu mi se poate elibera carte pentru ca sint cetatean roman cu domiciliul in strainatate si ca pentru ca sa am cartea romaneasca trebuie sa ma repartiez. Nu mi se pare posibil acest lucru mai ales ca cunosc persoane din alte state ale Uniunii Europene si care au carte de identitate nationala ( Franta, Itali) chiar daca au resedinta si in alt stat.

Va multumesc pentru sfatul dv.
Cererea de aderare la apel ar permite tatalui meu s revizuiasca masa succesorala ? Unde trebuie facuta : la judecatoria buftea unde s-a judecat prima instanta sau la tribunal la Bucuresti unde a fost transferat apelul ?

Are sanse cererea de aderare sa fie acceptata ?

Va multumesc calduros in numele unor batrini care se sint anihilati de atita rea vointa.
Va multumesc pentru mesaj> Va rog sa-mi spuneti care capete de cerere se reiau in apel ? Avem o hotarire de prima instanta prin care reclamantii (nepoti si mai ales stranepotii care imping nepotii) au fost admisi la masa sucesorala si s-a decis ca tatal meu sa plateasca o sulta pentru ca inainte de proces tatal meu a vindut partea ce ii revinea unor terte persoane si mie casa in care locuieste (contract de vinzare-cumparare cu clauza de intretinere ; am cumparat casa din doua motive : primul sentimental caci vreau sa pastrez aceasta casa si al doilea ca doresc ca parintii mei care s-au sacfificat o viata intreaga sa poata sa beneficieze de nisre resure la batrinete cind nevoia de ingijire medicala este mare in cazul lor>

Este foarte important ca in apel noi sa putem demonstra ca ei si-au luat deja partea in cadrul unui partaj ascendent facut de parintii tatalui meu si respectat de copii acestora caci just si nu leza pe nimeni.

Nemutumiti de decizia din prima instanta care le distribuia o sulta, reclamantii cu siguranta incearca sa anulez contractul meu de vinzare -cumparare , cerere pe care au inaintat deja in prima instanta si le-a fost refuzata,ca sa recupereze in natura dindu-i afara din casa pe parintii mei. Nepotii i-au spus tatalui mei ca ei incearca daca merge, merge ,daca nu ei oricum nu pierd nimic.

Pe hotarirea din prima instanta, scrie ca tatal meu nu a contestat masa succesorala, ori tatal meu a contestat-o, primul avocat si al doilea fiind perfect la curent, mai ales ca nu putea sa lase in masa succeesorala o casa facuta de el .

In acest litigiu au facut apel reclamantii si un pirit, altul decit tatal meu care a fost sfatuit de al doilea avocat sa nu faca apel ca sa nu riste desfacere contractului de vinzare cumparere. Acelasi avocat l-a sfatuit pe tatal meu sa nu primeasca expertul pentru casa ori era momentul sa-i prezinte expertului documentele pe care le-a obtinut ulterior, si expertul furios a supraevaluat casa care este o casa de tara din chirpiti facuta in 1964, facuta de parintii mei in plus. Avocatul nu a contestat masa sucesorala pentru ca era prea tirziu, prima avocata nefacind-si datoria>

Interesul tatalu meu este sa poata contesta in apel masa succesorala cu inceput de documente si martori. ori al treilea avocat, dupa lectura selectiva a hotaririi din prima instanta spune ca in apel, nefacind apel, tata nu mai poate sa conteste masa sucesorala. In acetst caz apelul este prierdut din start si exista posibilitatea anularii contractui de vinzare -cumparare cu mine

Va rog staruitor sa-mi spuneti daca apelul ne permite in acest context sa revizuim masa sccesorala sau nu
ntgheorghe@yahoo.com a scris:

Va mutumesc pentru sfat si iertati-ma ca insist, dar acum suflu si in iiaurt caci in acest proces sint pe cale sa schimb al doilea avocat si nu va mai vorbesc de suferintsa indurata> Spuneti-mi foarte clar, va rog din suflet, daca al treilea avocat ma informeaa corect cind ma informeaza ca nefacind apel mi-am pierdut dreptul de a revizui masa succesorala
Va mutumesc pentru sfat si iertati-ma ca insist, dar acum suflu si in iiaurt caci in acest proces sint pe cale sa schimb al doilea avocat si nu va mai vorbesc de suferintsa indurata> Spuneti-mi foarte clar, va rog din suflet, daca al treilea avocat ma informeaa corect cind ma informeaza ca nefacind apel mi-am pierdut dreptul de a revizui masa succesorala
Va multumesc sa-mi raspundeti daca nefacind eu apelul ci reclamantii, mi-am pierdut dreptul de a contesta masa succesorala.

Mi se pare ca apelul reia procesul de la capat , indiferent de cine face apeul. Ma insel ?
Intr-un litigiu de succesiune, chiar daca hotarirea nu afost justa , avocatul m-a sfatuit sa nu fac apel. In scgimb, reclamantii au facut apel in ultima clipa. Am consultat un alt avocat si mi-a spus ca, datorita faptului ca nu am facut apel nu mai pot sa cer dezbaterea masei succesorale pentru a o intregi, chiar daca ceilalti au facut apel. Ori avcatul meu nu m-a informt ca nefacind apel imi pierd acest drept si ca in cazul in care reclamanti fac apel si nu eu imi pierd de asemenea dretul de a revisui masa succesorale. va rog sa ma lamuriti caci incep sa nu mai stiu unde este nordul