avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate MaiaLuana

Activitate MaiaLuana

Răspuns la discuția Probleme in divort
Multumesc pentru promptitudine si informatii. Am vorbit si cu un avocat iar dansul spunea ca nu am cum sa cer in instanta sa scrie negru pe alb ca el sa fie obligat ca in cazul uner interventii medicale, activitati extrascolare etc ale fetiteti sa plateasca si el jumatate-eu am fost sceptica, de aceea am intrebat. Daca dvs spuneti ca este posibil va rog sa ma directionati mai exact catre legea/articolul care stipuleaza/mentioneaza acest lucru.
In ceea ce priveste problema cu eventuala neplata a ratei (jumatate defapt din ea) m-ati mai linistit. Va multumesc.
Buna ziua,
Sper sa ma puteti ajuta. Sunt in divort-in septembrie va fi prima infatisare. Sotul meu si cu mine am facut un credit (pe numele amndurora) pt un apartament nou dar am girat cu apartamentul surorii mele si al verisoarei mele urmand ca ulterior, cand actele vor fi gata sa schimbam girantii pe apartamentul nostru-acum sotul meu refuza sa mai faca acest lucru desi banca este de acord. M-a si amenintat ca poate nici nu va mai plati jumatate din rata daca nu reusim sa il vindem. El are un serviciu stabil-la fel si eu, oare daca nu mai plateste rata sora si verisoara mea cu 2 copii mici risca sa ramana in strada??Ce se poate face?
El a plecat in primavara de acasa, inainte sa imi dea citatia de divort care contine motive puerile-ca nu i-am oferit suficienta afectiune in ultimul timp, ca au fost divergente intre mine si parintii lui etc..Avem o fetita de 8 ani care mi-a incredintat-o-a cerut program de vizita dar nu il respecta-o ia cand doreste el, nu se consulta cu mine(motivul pt care am fost si eu de acord cu divortul a fost agresivitatea si inflexibilitatea lui care ma indoiesc ca vor mai putea fi schimbate vreodata), o anunta doar pe fata, plus ca el locuieste acum la parintii lui -parinti care nu pierd nici o ocazie de a-i spune fetitei lucruri mizerabile si neadevarate la adresa mea. Eu incerc sa o protejez pe fetita, sa stie cat mai putine din lucrurile acestea, incerc sa mentin o legatura sanatoasa cu tatal ei, pt echilibrul (cat se poate in situatia data) ei psiho-emotional dar nu prea sunt lasata..:(. El a spus f arogant ca i se pare normal sa discute orice neintelegere dintre mine si el si cu fetita de 8 anisori..:(..Ce pot face in situatia asta?
Mai e ceva-cineva mi-a spus ca as putea solicita in instanta ca, pe langa pensia alimentara el sa fie obligat sa plateasca jumatate din eventualele interventii medicale ale fetitei mai scumpe (de ex, aparat dentar, operatii), activitati extrascolare-gen tabere, sport de performanta etc-e posibil asa ceva? Pt ca mi-e destul de greu sa ii tot cer cu mila sa plateasca si el jumatate din sportul pe care il practica fetita sau pt tabara..:(.A solicitat printre altele si 1 luna din vacanta de vara-in situatia in care nu o ia 1 luna pot sa cer o anumita suma de bani presupusa a fi cheltuita cu fetita in perioada de 1 luna de zile?
Sper din tot sufletul sa primesc lamuriri. Multumesc anticipat.