avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate AD_Y

Activitate AD_Y

Doresc sa cunosc daca se poate,si cam cat ar dura(ca timp),pronuntarea sentintei de divort fara acordul partilor.Parata - sotia - nu este de acord cu divortul,dar eu sunt hotarat sa nu ma mai impac si nici sa mai revin la domiciliul conjugal,pe care l-am parasit in urma cu doua saptamani.
Mentionez urmatoarele: - eu sunt reclamantul (paratul nu este de acord cu desfacerea casatoriei),
- in urma casatoriei au rezultat 2 copii minori (amandoi avand sub 10 ani),
- sunt de acord cu pastrarea numelui obtinut in urma casatoriei(daca paratul va dori acest lucru),cei 2 minori sa-i fie incredintati paratului (in cazul de fata mamei),nu doresc partaj (ii las totul - pentru ca cei 2 copii sa creasca cum trebuie).
''Legat de faptul ca nu doresc dreptul de proprietate se poate mentiona - prin hotarare judeec. sau la notar - ca parata nu poate vinde proprietatea pana cand cel mai mic copil nu va implinii varsta de 25 ani ?'
Am luat aceasta decizie ,de a divorta,in urma foarte,foarte multor luni de gandire si incercare de a crea o atmosfera destinsa - amandoi,atat eu ,cat si parata nu ne mai putem suporta prezenta unul -celuilalt,ne aducem jugniri, evitam sa ne mai intalnim(incercand sa plecam la servici sau sa venim cat mai tarziu),nu mai vorbim despre relatii intime,care in ultimii 2 ani,le pot numara pe degetele de la maini.,etc.
Multumesc!