avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate funfanbizz

Activitate funfanbizz

Va multumesc pt sfaturi!
Am o intrebare: exista un termen pana la care se face treaba asta, constituirea ca parte civila? Oare nu trebuia sa se deplaseze un politist la spital sa-i ia fetei o declaratie? Sau totul se poate face la iesirea ei din spital. Sotia mea l-a cautat ieri pe politistul care instrumenteaza cazul si era plecat in concediuL
Ca noutate cel care a produs accidentul aseara a trecut spasit sa o vada, a mai incercat o data dar fata a refuzat; a fost un soi de blocaj psihic al ei, la insistentele noastre l-a primit; pana acum am mai tinut legatura cu sotia lui, care e drept ca a venit de mai multe ori, a trecut si pe la doctori... oricum par interesati sa iasa bine... dar oare ii va tine pana la final?
Asa ma gandesc si eu, ca e prea mare riscul... acum par oameni de treaba, dar nu se stie pe parcurs.Voi incerca sa avansez fetei si parintilor ei din Spania ideea de avocat si de constituire ca parte civila... am mai incercat sa le sugerez imediat dupa accident dar au refuzat... emotia era prea putenica si ca sa-i protejam, nici nu am putut sa le spunem toate amanuntele in privinta gravitatii ranilor ei.
Multumesc pentru tot!
Buna ziua,
Va rog mult dati-mi un sfat!
Nepoata mea, studenta anul 3, a fost implicata intr-un accident rutier in timp ce se afla pe un scuter cu prietenul ei, urcand un drum de munte pietruit, ce merge spre o manastire unde, ca un facut, urma sa ia o iconita pt mama ei plecata la munca in Spania… avea bilet de avion pt. saptamana urmatoare. Era de Sf. Ilie… o Dacie plina de cheflii se intorcea de la gratar, soferul i-a vazut tarziu, a franat brusc, rotile s-au blocat, probabil nici franele nu erau echilibrate, masina condusa cu viteza mare s-a invartit de doua ori pe griblura, i-a acrosat cu partea din stanga spate si i-a azvarlit in sant si s-a oprit cu fata in gard, contrar directiei de mers. Rezultatul: fata are tibia rupta aproape de glezna taietura a pielii de deasupra genunchiului pe 80% din circumferinta, muschiul smuls, multiple contuzii dar casca a salvat-o... baiatul a scapat mai ,,ieftin” ... doar entorsa si contuzii. Operata de urgenta i s-a pus tija la tibie, i s-a inlaturat pentru igienizare o parte din muschi si s-a cusut muschiul ramas si pielea la loc... Rana arata groaznic...acum piciorul a inceput sa se innegreasca ingrijorator; chiar daca operatia va fi o reusita si nu va fi nici o onfectie ceva (Doamne fereste!), am fost instiintati ca e posibil sa urmeze mai multe operatii estetice reparatorii dupa ce se da jos gipsul, adica dupa 2-3 luni... probabil si o grefa de piele... iar scoaterea tijei dupa 1 an... Noi speram sa nu apara complicatii. Acum despre sofer: a fost baut si s-a specificat asta in procesul verbal... concentratia de alcool in sange 0.33%; a incercat sa spuna ca altcineva a condus, din fericire nu i-a tinut. Ma tem ca a aranjat ceva cu politia, avand in vedere ca accidentul s-a intamplat in comuna sa. Acum urmeaza sa ne intalnim, probabil incearca sa ,,dea la pace”... nu vrem neaparat sa faca puscarie, nu ma intereseaza decat ca fata sa se faca bine si eventual ca el sa suporte cheltuielile de spitalizare, avand in vedere situatia materiala deloc stralucita a fetei. DAR CUM? Cand va urma un sir de interventii chirurgicale, pe parcursul unui an... poate si mai mult! De spagi, atentii, medicamente, ca sa nu mai vorbim de suferinta. Cine imi garanteaza ca nu va da bir cu fugitii si ca odata scapat de pericolul inchisorii (daca nu depunem plangere), ne va mai cunoaste si nu ne va rade in nas.
Avand in vedere ca sunt pentru prima data intr-o astfel de situatie si nu stiu mai nimic despre ceea ce trebuie sa intreprind legal, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc in numele copilului care sufera acum pe patul spitalului.