avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate cristimarin

Activitate cristimarin

Ok, scuze pentru modul succint in care am descris cazul. Extrapolarea e corecta totusi l:D. Iata detalii suplimentare:

Bunicul si bunica cumpara o parcela de 125 mp teren in 1934
Bunicul si bunica cumpara o a doua parcela de 125 mp teren invecinata cu prima in 1935
Bunicul si bunica construiesc un imobil intre anii 1935 si 1947 pe terenul cumparat
Bunica moare in 1947, fiind casatorita cu bunicul si avand un unic fiu minor
Bunicul se recasatoreste in mai 1951
Bunicul cumpara o a treia parcela de 890 mp invecinata cu primele doua, in decembrie 1951
In 1979 se emite decret de expropriere pentru 860 mp si si daramare imobil. Imobilul este daramat in mai 1979.
Bunicul moare in iunie 1979 si pe certificatul de mostenitor catre fiul unic si a doua sotie apar 890 mp (cei cumparati in 1951, nu si cei cumparati in 1934 si 1935).
Dupa expropriere raman in proprietate pana in prezent 280 mp.

Am revendicat despagubiri cf. legii 10/2001 si acest certificat de mostenitor prin care sa se dovedeasca calitatea de mostenitor a fiului dupa mama decedata in 1947 este cerut chiar de ANRP. Intrucat masa succesorala nu este completa pe acest certificat de mostenitor (lipsesc cotele bunicii la terenurile cumparate in 1934 si 1935 si cota bunicii la imobilul daramat pe care notarul nu a putut / vrut sa le includa) nu cumva se incearca reducerea valorii pe motiv ca drepturile de proprietate nu au fost transferate de la mama catre mostenitor(i))?
Am solicitat la un notar certificatul de mostenitor dupa bunica mea decedata in 1947 prin care sa dovedesc calitatea de mosteniori ai sotului defunctei (bunicul meu - decedat)si unicului sau fiu (tatal meu - decedat). Problema este ca notarul nu a putut sau nu a vrut sa includa in certificatul de mostenitor bunurile imobile ale defunctei (cota parte dintr-un teren cumparat cu bunicul in timpul casatoriei) desi am prezentat contractul de cumparare. In certificatul fiscal pe care l-a emis directia economica a primariei se mentioneaza ca defunta nu apare cu bunuri imobile si deci nici cu datorii in evidentele lor (rolul a fost pe numele bunicului se pare). Problema este ca nici in certificatul de mostenitor dupa bunicul nu apare cota de teren a bunicii. Ce se poate face in acest caz? Ce se intampla cu cota bunicii din terenul respectiv?