avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate BCarmen

Activitate BCarmen

Răspuns la discuția restructurare sau nesimtire
Va multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua

In primul rand sa povestesc pe scurt situatia din mea:
Lucrez de 2 ani pe postul de asistent manager la o firma de productie publicitara, de 1 an pe langa functia mea printr-o decizie cu termen nedeterminat am fost numita si director executiv interimar, bineinteles inzestrata si cu atributiile si responsabilitatile aferente (mentionez ca desi indeplineam si aceasta sarcina de serviciu nu mi s-a acordat nici un spor pe langa salariul normal). Fiind o firma destul de mica m-am implicat si in procesul altor departamente : design si chiar productie (treburi pe care in mod normal le facea altcineva inainte de venirea mea in firma - si care in fisa postului meu nu apar).
Dar sa revin la problema mea. Desi tot timpul eu mi-am indeplinit foarte bine sarcinile mele de serviciu , inclusiv celelalte mai sus mentionate, de cateva zile au ajuns la urechile mele faptul ca eu voi fi data afara (fapt care a fost confirmat si de persoana care se presupune ca ar veni in locul meu). In aceeasi situatie au fost si alti 2 colegi cu experienta care au fost concediati pe motiv ca se fac restructurari ca nu au bani, insa in locul lor au fost angajati alte 2 persoane lipsite total de experienta ,dar cu titulaturi in acte diferite, dar care presteaza aceeasi munca.
Sunt sigura ca acelasi lucru se va intampla si cu postul meu.

As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac si ce drepturi am.

Inca ceva programul zilnic de lucru este de 9 ore din care 1 ora ar trebui sa fie pentru pauza de masa (asa ni s-a comunicat in momentul angajarii), dar nu ne lasa sa stam mai mult de 15 min. Ora asta nu ar trebui platita?
va multumesc