avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate BiancaBarac

Activitate BiancaBarac

Buna ziua,

Am o problema legata de primirea Autorizatie de Constructie.

Am cumparat un teren in Timisoara, am depus dosarul la primarie anul trecut in luna octombrie

Primul refuz a venit in data de 21.oct 2008 cu motivul dosar incomplet ( total dosar 131 file).
Atunci ni s-a cerut sa completam urmatoarele acte:
"- plan de situatie existent si propus scara 1:500 complet cotat (fata de limitele laterale, posterioare, front stradal, scrurgerea apelor etc) astfel incat amplasamentul sa respecte conditiile impuse prin CU;
- extras CF drum (domeniu public);
- extras PUD cu evidentierea parcelei;
- plan parcelar intocmit de inginer de cadastru autorizat corelat cu PUD-ul;
- plansa extinderi/bransamente, racord apa-canal intocmit de proiectant de specialitate;
- plan de situatie cu evidentierea constructiilor pe parcelele invecinate;
- extras CF individual original si la zi;
- deviz general"

Am completat dosarul cu actele cerute si l-am depus din nou in data de 5. feb 2009. (52 file adaugate la dosar)
A venit al doilea refuz cu solicitarea completarii la dosar cu urmatoarele acte (aproape identic cu primul refuz):
"- plan de situatie existent si propus scara 1:500 complet cotat (fata de limitele laterale, posterioare, front stradal, scrurgerea apelor etc) astfel incat amplasamentul sa respecte conditiile impuse prin CU;
- plan parcelar intocmit de inginer de cadastru autorizat corelat cu PUD-ul;
- plan de situatie cu evidentierea constructiilor pe parcelele invecinate;
- extras CF individual original si la zi;
- deviz general (nu deviz estimativ)
- completare date caracteristice anexa la cererea pentru emiterea autorizatiei de constructie.
Va restituim documentatia in 2(doua) exemplare pentru completare."
Am verificat saptamanal la call-centerul primariei situatia dosarului depus si de fiecare data ni se spunea ca este la aprobat.
Mergand personal in data de 5 mar.2009 ni s-a adus la cunostiinta ca dosarul este refuzat din data de 12 feb.2009 (la o saptamana de la depunerea lui) si ca scrisoarea de refuz de la primarie a fost trimisa in februarie la adresa pentru care am depus autorizatia de constructie ( adica la un teren gol).

Am fost in audienta in data de 8 apr. 2009 si ni s-a comunicat adevaratul motiv pentru refuzurile dosarului (nerespectarea fata de limitele vecine)

Am refacut proiectul, am completat dosarul si l-am depus din nou la inceputul lunii iunie 2009.
Al treilea refuz care l-am primit este cu data de 13 jul 2009 (desi in perioada 24-28 Iulie de la call-center-ul primariei cat si direct de la biroul de urbanism ni se spunea ca dosarul e inca la aprobat).
In acest ultim refuz, ne-au facut cunoscut urmatoarele:
"Cererea d-voastra nu poate fi promovata deoarece a fost respinsa din punct de vedere juridic (actualizare avize)"

Mentionand ca de la data depunerii initiale a dosarului, octombrie 2008, avizele au expirat in cadrul primariei, desi in urma audientei ni s-a promis ca datorita timpului lung de aprobare, expirarea avizelor nu va influenta aprobarea autorizatiei daca celelalte conditii vor fi indeplinite.

Va rog sa ne sfatuiti ce am putea face in acest caz, sau cui ne-am putea adresa pentru solutionarea dosarului.
Multumesc.