avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1159 soluții astăzi
Forum Activitate gabiTL

Activitate gabiTL

Va multumesc. Sper sa am noroc.
Va multumesc pentru raspuns si va informez ca acel caiet de bani personali in care se trece la intrarea in tura suma de bani pe care o am asupra mea s-a infiintat dupa acel control.
Am fost angajata cu CIM pe perioada determinata de 3 luni, casiera, urmand a-mi face angajarea pe perioada nedeterminata cu CIM la expirarea primei perioade. Dupa 1 luna si jumatate patronul m-a chemat la birou zicandu-mi ca s-a facut o greseala cu incadrarea mea si m-a obligat sa semnez o decizie prin care-mi solicita angajarea cu contract de conventie civila pe perioada determinata si sa-mi desfaca contractul de munca in baza art.55 lit.b din C.M. Este corect? Are dreptul sa faca asa ceva? Toate acestea s-au intamplat dupa ce s-a efectuat un control in care s-a verificat casa ...totul era perfect si impecabil, doar ca mi-a cerut sa-i arat "buzunarelele si sa-mi golesc geanta personala pe masa sa vada ce-am eu acolo", bineinteles ca am refuzat din moment ce n-am fost informata ca are acest drept printr-o decizie sau hotarare de consiliu de administratie sau orice alt document care sa ateste ca el ca patron are acest drept. In decizia care mi-a dat-o pentru incetarea contractului de munca se mentioneaza faptul ca pot face contestatie in termen de 30 de zile de la comunicare. Ma pot adresa instantei de judecata si sa am castig de cauza eu sau sa o las balta considerand ca acel patron este un om de nimic pentru mine?!
Multumesc!