avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Activitate mutu

Activitate mutu

Răspuns la discuția obligata sa trimita pensia
momentan vreau sa trimita banii din urma.macar atit.am inteles ca are probleme,tocmai de aceea am lasat-o,dar 70 ron pe luna.:angry:eu cred ca daca nu ar fi rea vointa ar trimite 20-30 RON DIN CIND IN CIND.mai ales ca a inceput scoala.atunci daca nu poate fi obligata pe motiv ca nu are venituri de ce instantele mai dau hotariri cu 1/4 din salariul minim?pt. majorare am inteles ca trebuie sa inaintez actiune in instanta,dar o mai las ca sincer nici eu nu am timp sa ma tirii prin tribunale pt.20 ron in plus pe luna.acum cred ca depinde si de cei care se ocupa de caz.cit de interesati sint?ca daca vorbesti cu 5 politisti ai 5 pareri diferite.si daca totusi nu plateste si ajunge dosarul in instanta am sa cer si marirea.acum nu stiu daca ajungem in instanta ce taxa trebuie sa platesc eu?dar mai e pina atunci.va multumesc din nou tuturor pt sfaturi.:kissing: domnule cermak gruia poate ca ar trebui sa existe legislatie in domeniu,dar va dati seama ca daca statul ar putea sa suplineasca aceasta obligatie citi ar munci la negru si statul ar plati pt ei?parerea mea e ca nu e bine.ai facut un copil plateste pt el.nu statu .si daca va primi pedeapsa cu suspendare cit o sa o tina asa?copilul o sa faca 2 ani si eu o sa-i fac plingeri in fiecare an .pina la urma o sa plateasca.
Răspuns la discuția obligata sa trimita pensia
va multumesc mult de tot tuturor pt. rasounsuri:vishenka::kissing:
buna ziua.am divortat de fosta sotie in 2003 si copilul mi-a fost incredintat mie iar fosta trebuia sa trimita 70 ron pe luna.din ianuarie 2009 nu a mai trimis nimic.i-am trimis o scrisoare sa-i atrag atentia dar ea nu s-a sinchisit.pe 15.09 am fost la politie sa depun plingere.un politist mi-a spus ca daca nu are servici nu poate fi obligata sa plateasca.un altul mai binevoitor mi-a dat adresa ei mai detaliata si m-a invatat sa fac o plingere si sa o trimit prin recomandata la politia din constanta unde are ea acum domiciliul(eu stau in bucuresti),spunind ca asa se rezolva mai repede.intrebarea mea este daca poate fi obligata in vreun fel sa trimita banii tinind cont de faptul ca in vara a murit maicasa si ea a mai nascut un copil,probabil ca nici nu a avut un loc de munca (a fost dama de companie dupa ce ne-a parasit)si acum un an mi-am dat seama ca s-a recasatorit dupa chitantele de la posta pt. pensie.DECI POATE FI OBLIGATA SA TRIMITA BANII SAU NU? se poate rezolva doar prin politie sau trebuie sa o dau in judecata?:sorry:
Răspuns la discuția pensie de intretinere restanta
acum pensia este de 70 lei chiar credeti ca se mai poate micsora?
Răspuns la discuția pensie de intretinere restanta
:vishenka:multumesc.
Răspuns la discuția pensie de intretinere restanta
multumesc pt raspunsuri.nu o pot da in judecata printr-o ordonanta prezidentiala?
Răspuns la discuția pensie de intretinere restanta
daca ii fac plingere la politie in cit timp se rezolva?credeti ca printr-o simpla scrisoare in care sa-i arat aceste lucruri o sa rezolv ceva?chiar daca are probleme daca nu ar fi rea vointa ar trimite cit ar putea la 2-3 luni.Nu ar fi mai bine sa o dau in judecata si pt marire si pt restanta?
mama fetitei mele a parasit domiciliul in 2003.am divortat ,eu am obtinut copilul,pe care ea oricum nu l-a cerut ,s-a stabilit sa trimita pensia de70 ron pe luna deoarece ea nu avea nici un venit,si nu s-a specificat nici un program de vizita.De la divort a trimis banii prin posta la 2-3luni.Acum din ianuarie 2009 nu a mai trimis nici un ban.Stiu ca s-a maritat si cam pe la pasti era gravida in6-7 luni si cam tot prin perioada aia a murit maicasa.am inteles ca nu are bani dar pina cind?deci ce va intreb eu este ce ar trebui sa fac?sa-i fac plingere la politie?sa o dau in judecata(pt. ca oricum ma gindisem sa o dau pt.marirea pensiei)?sa incerc sa-i trimit o scrisoare(stam in orase diferite)?Pot sa o dau in judecata pt. marire din ianuarie cind nu a mai trimis?se poate aceasta judecata sa se faca prin ordonanta prezidentiala?:foottap: