avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate dteo13

Activitate dteo13

buna ziua!
Am o intrebare legata de consumul de dulciuri in gradinite (in cazul nostru, gradinita particulara) tinand cont de Legea 123/2008 si Ordinul nr. 1563/2008.
1. Este permisa oferirea ocazionala de catre gradinita (ex.: de Mos Nicolae) a unei pungi cu ciocolate la copii? Din lege inteleg ca in mod normal nu sunt permise, dar nu stiu daca se aplica si ocazional sau daca conteaza si faptul ca ele sunt oferite de gradinita, dar nu sunt consumate in gradinita.
2. Este permisa consumarea torturilor aniversare daca acestea au certificat de conformitate, dar depasesc cantitatea de zahar/100g admisa de lege pt gradinite?
3. Am dreptul ca parinte sa cer lista de ingrediente (si eventual poza cu produsul si ambalajul acestuia daca e cazul) pentru anumite produse din meniul copiilor? (de ex. as vrea sa stiu ce fel de cereale cu ciocolata le sunt oferite, care sunt ingredientele si care e cantitatea de zahar continuta)
Multumesc mult!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna ziua!
va rog daca poate cineva sa ma ajute si pe mine cu intrebarea de mai jos:
daca o persoana pleaca intr-o alta tara membra UE cu contract de detasare si ramane insarcinata in aceasta perioada beneficiaza de aceleasi drepturi cu ale celorlalti angajati? (sa nu poata fi concediata dupa anuntarea sarcinii indiferent daca perioada de detasare se termina inainte de nasterea copilului, sa beneficieze de concediu de maternitate / crestere copil, indemnizatie crestere copil, etc.?)
Beneficiaza de drepturile statului in care este detasata sau de cele din RO? Sau poate sa aleaga?

multumesc mult
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o intrebare: daca o persoana pleaca intr-o alta tara membra UE cu contract de detasare si ramane insarcinata in aceasta perioada beneficiaza de aceleasi drepturi cu ale celorlalti angajati? (sa nu poata fi concediata dupa anuntarea sarcinii indiferent daca perioada de detasare se termina inainte de nasterea copilului, sa beneficieze de concediu de maternitate / crestere copil, indemnizatie crestere copil, etc.?)
Beneficiaza de drepturile statului in care este detasata sau de cele din RO? Sau poate sa aleaga?

multumesc anticipat
buna seara,

va rog sa ma ajutati cu o intrebare: daca o persoana pleaca intr-o alta tara membra UE cu contract de detasare si ramane insarcinata in aceasta perioada beneficiaza de aceleasi drepturi cu ale celorlalti angajati? (sa nu poata fi concediata dupa anuntarea sarcinii indiferent daca perioada de detasare se termina inainte de nasterea copilului, sa beneficieze de concediu de maternitate / crestere copil, indemnizatie crestere copil, etc.?)
Beneficiaza de drepturile statului in care este detasata sau de cele din RO? Sau poate sa aleaga?

multumesc anticipat
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Conform legislatiei din Romania, in cazul in care contractul cu perioada determinata de munca se incheie dupa ziua nasterii, dar inainte de cei 2 ani de concediu de maternitate la care are dreptul, mama mai poate in acest caz sa beneficieze de intreaga perioada de 2 ani de concediu de maternitate?
Daca nasterea are loc dupa incheierea contractului banuiesc ca nu mai are dreptul nici la concediu de maternitate si nici la indemnizatie, nu?

multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna ziua,

daca mama ar munci in Austria cu un contract determinat de munca (exe. 2 ani) atunci mai este protejata de concediere dupa anuntarea sarcinii?
Mai poate beneficia de indemnizatie (in Romania)?
Daca sarcina ajunge la termen inainte de implinirea celor 2 ani ce se intampla?
Dar daca sarcina ajunge la termen dupa cei 2 ani de contract?

multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
multumesc pentru raspuns.
As mai avea insa o intrebare: acest lucru este valabil si in cazul in care perioada lucrata in afara (e vorba de Austria) se face cu contract de munca in tara respectiva?
Daca cele 12 luni includ atat timp lucrat in Austria cat si timp lucrat in tara, fiecare perioada avand contract separat de munca in tara respectiva, se poate primi indemnizatie in Romania?
Va intreb pentru ca am auzit pareri cum ca acest lucru (primirea indemnizatiei in RO) ar fi valabil numai daca si perioada lucrata afara se desfasoara cu contract incheiat in RO. Persoanele care au spus acest lucru ziceau si ca ar fi totusi posibila obtinerea indemnizatiei in RO daca voi continua sa platesc asigurari sociale (cred) aici in tara.

multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna seara,

intrebarea mea este daca mama realizeaza venituri salariale intr-o alta tara 12 luni inainte de nasterea copilului sau realizeaza o parte din timp (exe 6 luni) venituri in alta tara si 6 luni in tara poate beneficia de indemnizatie in RO? Conteaza tara in care se naste copilul sau trebuie sa fie nascut in RO ca sa beneficieze de indemnizatie aici?

multumesc anticipat