avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate fandreptate

Activitate fandreptate

Răspuns la discuția biroul de credite
am caut si eu pe net ce inseamna daune interese , asta s-ar potrivi in cazul creditorului ori eu sunt debitorul
daune interese ---. reprezinta despagubirile in bani la care este obligat prin hotarare judecatoreasca, debitorul in scopul repararii prejudiciilor cauzate creditorului prin neexecutarea obligatiilor contractuale sau prin executarea lor defectuoasa ori cu intarziere. 2. reprezinta pentru creditor un echivalent in bani destinat sa acopere prejudiciul suferit ca urmare a neexecutarii contractului de catre debitorul aflat in culpa.
am s-a va explc in cateva randuri situatia mea , am luat un imprumut de tbi ifn , imprumut pe care din diferite motive nu am putut sa-l restitui la timp , am fost executata printr-un executor am achitat toata suma in iunie 2007 , am solicitat de la biroul de credit informatii despre mine si am constatat ca eu figurez inca acolo cu suma ca restanta si din cauza acelui imprumut figurez cu ,, grad de risc curent maxim" eu am avut intarziere numai 70 de zile dar la 60 de zile conform contractului care era si cu tilu executoriu am fost executata printr-un executor am achitat intreaga suma pe loc fara poprire sau altceva
Intrebarea mea este : cum pot s-a ii oblig eu pe cei de la tbi sa ma stearga din biroul de credite? Ca din cauza lor eu nu mai pot sa i-au nici un imprumut , la un grad de risc 1 sau 2 de care ma fac eu vinovat adica intarzierii de 70 de zile , majoritatea bancilor ii mai acordau imprumut dar asa cu grad de risc curent maxim nici nu vor sa auda
si mai este un lucru daca ei ar fii facut corect actualizarea in baza de date la 4 ani adica in 2011 acel imprumut nici nu ar mai fii aparut in biroul de credit dar asa chiar sa zicem vor face maine actualizarea eu tot voi mai aparea pana in 2013
Ce as putea eu sa fac? as vrea sa ii dau in judecata ca din cauza lor eu nu am acces la imprumuturii
si colac peste pupaza cei de acolo mi-au spus ca dumnealor imi pot acorda ei un imprumut , dar la ei dobanda este mult mai mare fata de celelalte banci
poate v-ati mai confruntat cu asemenea situatii un sfat va multumesc anticipat