avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1934 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan30

Activitate Bogdan30

Răspuns la discuția Legitima aparare.
Stoica Ioana a scris:

Nu sunt intrunite cerintele legitimei aparari , ca si cauza exoneratoare de raspundere penala.In schimb , se poate retine provocarea , ca si circumstanta atenuanta legala.

Legitima aparare presupune un atac direct , imediat , injust , iar apararea , proportionala acestuia .
Consider ca acest diferend trebuie transat de catre organele judiciare.Sesizati-le cu o plangere , avand ca obiect infractiunea de distrugere, sau , daca au fost realizate acte de sustragere de materiala , furtul calificat poate fi adus in discutie.


Da, pana urma conflictul s-a incheiat verbal evitand sa ne mai facem probleme. Indivizii au luat gardul pana la urma. Astazi ca in fiecare zi au fost prezenti de dimineata la coltul blocului. Am sunat la politie, unde mi s-a spus ca jandarmeria se ocupa de zona. Am sunat la jandarmerie unde am fost pus in legatura cu alta persoana caruia i-am explicat situatia si mi-a spus sa sun la 112. Am sunat la 112 dupa ce le-am explicat si lor situatia au spus ca nu e o urgenta [imi venea sa sar in sus de nervi] Si am intrebat cine in tara asta se mai ocupa de ordinea publica ? Si mi-au raspuns ca vor trimite un echipaj. Au venit dupa 10 minute 5 jandarmi, care au venit la scara blocului si fara sa fiu vazut de indivizii de etnie rroma i-am invitat in casa. Asta pentru a evita alte incidente precum spargerea geamurilor, sau sa ma trezesc dimineata cu cauciucurile taiate la masina, etc. Am discutat cu ei problema lor, si mi-a spus ca au zeci de plangeri si le dau amenzi odata la 3, 4 zile dar degeaba. Nu le platesc si nu au ce sa le faca. Referitor la gard, au spus ca ei degeaba fac actele si le depun ca in instanta vor fi respinsi pe motiv ca e o valoare prea mica, adica nu vor putea fi sanctionati altfel decat pana acum pentru 4, 5 kg de fier. Si ca judecatorul v-a spune "Ce imi vi aici cu cateva kg de fier, ce vrei sa le fac, respins"

In privinta legilor si a acestui aspect, dati-mi voie sa cred ca era mai bine inainte de 89'.
Buna ziua ! Sunt interesat sa aflu doar parerea dumneavoastra in legatura cu acest aspect "Legitima aparare".

In cursul zilei de ieri, 3 persoane de etnie rroma, s-au pozitionat langa blocul in care locuiesc cu un carucior, un ciocan si o ranga. Au inceput sa strice un gardulet. Care este scopul acestui gardulet ?
Pai, de la peretele blocului pana la strada, cam 5 metri, e o zona verde cu iarba, flori si pomi amenajata si ingrijita de locatari. Zona este ingradita cu un gardulet din plasa de sarma inalt de 40 cm, construit tot de locatari.
Atat cu garduletul, sa spun ceva despre acst 3 indivizi.
Programul lor incepe la ora 6:00, cand se aseaza pe o treapta sub balconul unui vecin si posteaza in fata lor sticlele de vin, bere si alte bauturi alcoolice. La ora 12:00 isi face efectul alcoolul si incepe "distractia". Se leaga de toti oamenii care trec prin zona, canta, injura pe toata lumea, devin violenti. Nu au case, locuinta lor fiind formata din 4 pereti de pamant si un carton deasupra, aflandu-se la aproximativ 500 de metri de acest bloc. Nu au acte de identitate, dar, foarte important, primesc ajutor social. Tot acest "show" se termina in jurul orei 19:00, cand pleaca din zona. Jandarmeria a fost chemata de nenumarate ori, au primit amenzi care nu ajung sa fie platite niciodata si alte masuri s-a spus ca nu se pot lua impotriva lor.
Gata despre indivizi, prezint cazul.
La 5 minute dupa inceperea activitatii de demolare a gardului, cu scopul de a fi dus la fier vechi, obtinand astfel bani pentru bautura, tatal meu i-a surprins din balcon. A iesit afara si a strigat la ei, intreband-i daca ei au pus gardul acela si spunandu-le sa plece. Respectivi au inceput sa injure si sa spuna ca ei au facut gardul si sa nu se bage sa le dea pace. Tata a ridicat putin tonul spunand ca gardul respectiv a fost pus de locatari, moment in care unul dintre ei a pus mana pe ranga si injurand venea in directia tatalui meu, respectiv a mea si a inca unor persoane aflate langa noi care asistau la acest circ. Cand a ajuns la circa 1, 2 metri distanta a scapat ranga, sunt sigur ca din cauza bauturilor alcoolice.
Intrebarea mea este, daca il loveam era legitima aparare ?
Sau trebuia sa astept sa ma loveasca pe mine sau pe tatal meu cu acea ranga ?
Sau in nici un caz de mai sus ?

In ce masura puteam folosii un spray paralizant ?

Va multumesc, sunt nou, daca am postat gresit va rog sa ma scuzati !