avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate VladG

Activitate VladG

Kio,
am inteles de la banca ca toata treaba intre banca si fondul de garantare dureaza aprox. 3 saptamani. Este adevarat ca fondul de obliga sa dea un raspuns bancii in maxim 5 zile lucratoare, dar cand vine vorba de redactare...si tot ce mai urmeaza atunci este un adevarat test pentru cumparator.
Eu am anulat totul si trebuie sa o iau de la capat dupa 8 sep....
Kio, cat a durat la tine pana ai terminat cu Fondul de Garantare?
Am depus dosarul in luna Iulie, aveam toate actele inclusiv actele apartamentului, toate actele sunt ok. Pana in momentul de fata am ajuns la stadiul in care astept azi sau maine sa imi trimita si mie dosarul la fondul de garantare...Am facut si refacut acte de ma doare capul. Incep sa cred ca acest program este facut sa descurajeze lumea.
Cateva exemple de acte refacute:
-adeverinta de venit, am scos 3 adeverinte, una nu avea antetul bancii, una cu antetul bancii, dar au realizat ca trebuie fara antet si a mai trebuit una fara antet
-declaratie notariat... 4 bucati, una avea trecute prea multe informatii, apoi au inceput sa schimbe formatul
-extras carte funciara, proprietarul a scos pana acum 3 bucati...
-plus timpul pierdut pe drumuri, cea mai tare faza a fost cand m-a sunat de la banca si mi-a spus sa ii aduc repede o alta declaratie pentru ca s-a schimbat formatul, am plecat repede de la birou alerg cu noul format la notariat, fac declaratia la notariat, apoi repede in masina sa ajung la banca...dupa ce am condus ca un nebun tot drumul, ma suna de la banca sa ma intrebe daca am facut declaratia, raspund fericit ca da, apoi imi spune ca nu trebuia, ca schimba iar formatul...sincer imi venea sa intru cu toporul peste ei!!!
Acum ca sa fie totul si mai bine, s-ar putea sa o iau de la inceput cu toate acetele, deoarece urmeaza sa ma casatoresc pe 5 sep, iar viitoarea sotie nu este prinsa in acest credit. Daca semnez contractul dupa nunta s-ar putea sa fie probleme.
Stie cineva ce as putea face in caz ca trebuie sa semnez contractul dupa nunta? Merge cu un contract prenuptial?
Buna ziua,
am o mica problema si am nevoie de ceva ajutor.
Problema sta cam asa: in luna Iulie am depus actele pentru un credit prin Programul Prima Casa, ma incadrez singur fara probleme, am gasit imediat si apartamentul. Lucrurile merg foarte greu cu acest program, asa ca totul s-a intins pana acum si abia saptamana asta sau saptamana viitoare urmeaza sa ajunga dosarut la Fondul de Garantare. Problema este ca pe 5 sep ma casatoresc, iar contractul de vanzare cumparare urmeaza sa fie semnat dupa nunta. Am discutat cu cei de la banca si spuneau ca nu stiu sigur dar exista foarte mari sanse sa reiau toata procedura si sa o prind si pe viitoarea sotie in calcul, dar ramane sa primesc un raspuns exact de la ei saptamana asta.
Credeti ca ar fi probleme? Nu exista o alta posibilitate?
Multumesc,
Vlad